Închide meniul

Venus Williams revine pe teren la 45 de ani, la turneul de la Washington

Publicat: 12 iulie 2025, 9:21

Comentarii
Venus Williams revine pe teren la 45 de ani, la turneul de la Washington

Venus Williams, la Miami Open 2024 / Profimedia Images

La 45 de ani, Venus Williams a fost invitată să participe la turneul WTA 500 de la Washington, au anunţat vineri organizatorii evenimentului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Venus Williams a ajuns la 45 de ani ani şi nu a mai jucat nici un turneu de mai bine de un an, adică şaisprezece luni. Însă organizatorii turneului WTA 500 de la Washington, care se va desfăşura în perioada 19-27 iulie, i-au acordat o invitaţie fostului lider mondial WTA.

  • Meciul Inter Club d’Escaldes – FCSB e în direct marţi, 15 iulie, de la ora 21:30, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY

Venus Williams va participa la turneul de la Washington, la 45 de ani

Sunt încântată să accept o invitaţie la turneul de la Washington. Washingtonul are ceva cu adevărat special, energia, publicul, istoria. Acest oraş mi-a arătat întotdeauna multă dragoste şi abia aştept să joc din nou acolo”, a spus Venus, care nu şi-a anunţat retragerea de pe teren, iar acum joacă doar sporadic, apărând ca jucătoare inactivă pe site-ul WTA.

Ultima sa clasare disponibilă, din 17 martie, o plasa pe locul 1.151 în lume. Cu un an mai devreme, ea jucase ultimul ei meci în circuit, pierzând în prima rundă a turneului WTA 1000 de la Miami în faţa rusoaicei Diana Shnaider în două seturi, scor 3-6, 3-6. Sora mai mare a Serenei Williams are în palmares 49 de titluri, inclusiv şapte titluri de Grand Slam între 2000 şi 2008 (cinci la Wimbledon, două la US Open).

Primul meci oficial al lui Venus Williams în circuitul WTA datează din 1994, când a participat la turneul de la Oakland (California), iar primul titlu a venit în 1998, la Memphis. Ultimele sale apariţii în turneele majore din circuit datează din sezonul 2023, când a fost eliminată în prima rundă atât la Wimbledon, cât şi la US Open.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va mai prinde Louis Munteanu echipa naţională după transferul la DC United
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:32
Mircea Lucescu a dat cărţile pe faţă după transferul lui Louis Munteanu în MLS. “Poate va avea de suferit la început”
12:20
Premii record la Australian Open. Cât vor primi învingătorii. 85.000 de euro pentru accederea pe tabloul principal
12:07
Salariul cu care Marius Şumudică îl ademeneşte pe Octavian Popescu la Al-Okhdood
12:00
“Dacă aș fi antrenor în viața asta, aș vrea să fiu precum Chivu”. Complimentul suprem pentru tehnicianul român
11:43
Clubul din Italia care forţează transferul lui Radu Drăguşin: “Nu va fi ușor”
11:24
Gary Neville a răbufnit după demiterea lui Ruben Amorim: “Gata cu experimentele la Manchester United!”
1 Gigi Becali a anunțat un nou transfer la FCSB. „Ordinul” dat în direct: „Dăm bani, nu e problemă” 2 “Să meargă la puşcărie!” Laszlo Balint a răbufnit: “E de neiertat” 3 Ofertă uriaşă pentru Universitatea Craiova, pentru Steven Nsimba! Anunţ de ultimă oră 4 Universitatea Craiova a anunţat primul transfer al anului: “Unul dintre cei mai valoroşi” 5 Cu ce se ocupă românii care l-au surclasat pe Ion Ţiriac în topul ierarhiei miliardarilor anunţat de americani 6 Cristi Chivu, descris de italieni în doar trei cuvinte după ce Inter a dat recital în primul meci din 2026
Citește și