Închide meniul

„E ușor când e vorba de Steaua!” Noul spaniol din Ghencea prevede un „sezon grozav” + diferența față de fotbalul iberic

Ionuţ Axinescu Publicat: 26 iulie 2025, 10:43

Comentarii
E ușor când e vorba de Steaua!” Noul spaniol din Ghencea prevede un sezon grozav” + diferența față de fotbalul iberic

Alex Gualda, într-o partidă în care a jucat pentru Logrones / Instagram Alex Gualda

Steaua București s-a orientat spre piața spaniolă pentru a-și întări lotul în ultimele sezoane din Liga 2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În această perioadă de mercato, clubul din Ghencea a adus doi noi jucători iberici: atacantul Rubén López Huesca (30 de ani) și Alexander Gualda Jardón, mijlocaș central.

Álex Gualda a venit la Steaua de la UD Logroñés, unde în stagiunea precedentă a evoluat în 27 de meciuri și a marcat trei goluri. La fel ca Rubén Huesca, Gualda e motivat de numele și istoria echipei „militare”.

Gualda: „O mândrie să port tricoul unui club care are Cupa Campionilor!”

E prima mea experiență în afara Spaniei. E ușor să iei decizia de a juca în altă țară, când ai posibilitatea de a evolua la un club precum Steaua”, a spus Gualda, pentru Antena Sport.

Steaua este o echipă mare, cu o galerie extraordinară. Este o mândrie și o plăcere să pot purta tricoul unui club care are o Cupă a Campionilor în palmares”, a mai zis mijlocașul spaniol.

Reclamă
Reclamă

Născut la Bilbao, Álex Gualda s-a format la clubul local Danok Bat, apoi a evoluat la grupări ca Alavés, San Ignacio, Tudelano sau Sabadell. Se descrie drept „un mijlocaș central cu personalitate, combinativ și cu o bună viziune de joc. Îmi place să am mingea, să conduc jocul, dar sunt și jucător de echipă”.

Alex Gualda, la prezentarea la Steaua / Instagram Alex Gualda
Alex Gualda, la prezentarea la Steaua / Instagram Alex Gualda

Diferența între fotbalul din Spania și cel din România

Gualda spune că a găsit un fotbal de nivel bun în România, chiar dacă există o diferență semnificativă față de Spania. „Nivelul echipei e bun. Toți suntem dedicați, iar noi, jucătorii noi, am asimilat bine ideile antrenorului. Cea mai mare diferență față de Spania e aspectul fizic. Cred că fotbalul de aici e mai solicitant decât cel spaniol. Dar m-am adaptat, cu ajutorul antrenorului și a colegilor.”

Chiar și așa, mijlocașul iberic susține că s-a adaptat deja în România și îi cheamă pe fanii Stelei la stadion. „Îi încurajez să ne susțină pe tot parcursul sezonului. Cu ajutorul lor, vom fi mai aproape să ne atingem obiectivele. Noi vom da totul pe teren pentru acest tricou și putem realiza lucruri frumoase împreună. Eu cred că va fi un sezon grozav. Hai Steaua!”, a adăugat Álex Gualda.

Reclamă

Gualda, adus de Steaua pentru a suplini plecarea lui Dani Iglesias la Sepsi, este un jucător de vestiar și o voce puternică. În 2021, când evolua pentru Tudelano și era al doilea căpitan al echipei, a fost unul dintre fotbaliștii care au reclamat vehement neplata a trei salarii și a primei de promovare.

  • 150.000 de euro e cota lui Álex Gualda, potrivit Transfermarkt.

  • 2 meciuri în Copa del Rey a jucat Gualda în sezonul trecut: 120 de minute cu Eibar (1-0) și 46 de minute cu Athletic Bilbao (3-4 după lovituri de departajare).

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Câte etape de suspendare crezi că va primi Florin Tănase, în cupele europene?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:38
Ianis Zicu, savuros după FCSB – Farul 1-2: “Ne uitam pe TikTok, cum nu e voie la ei”
0:28
“A venit Găman şi ne-a luat punctele”. Florin Tănase, discurs dur după ce FCSB a fost învinsă de Farul
0:19
Ştefan Târnovanu a dezvăluit ce i-a spus, de fapt, arbitrului Găman, înainte să fie eliminat în FCSB – Farul 1-2: “E vina mea”
0:09
Gigi Becali vrea să dea afară un jucător de la FCSB, după eşecul cu Farul: “A pierdut toate mingiile”
0:03
Surpriză uriaşă! Gigi Becali a anunţat transferul lui Marius Ştefănescu: “A semnat deja”
23:51 26 iul.
Gigi Becali l-a făcut praf pe Ştefan Târnovanu, după FCSB – Farul 1-2: “Aşa e când ajungi vedetă”
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Lovitură pentru Dinamo. Echipa de play-off care a intrat în cursa pentru transferul lui Marius Ştefănescu 3 FCSB a primit o veste excelentă înaintea meciului decisiv cu Shkendija! 4 VIDEOLando Norris va pleca din pole-position în Marele Premiu al Belgiei (duminică, 15:45, Antena 1 şi AntenaPLAY) 5 “Cred că e o glumă”. Președintele lui Csikszereda, reacție virulentă în presa maghiară după meciul cu Rapid 6 FCSB – Farul 1-2. Meci nebun cu 2 goluri anulate, o eliminare şi un penalty. Campioana, învinsă în minutul 90+10
Citește și