VIDEO

Haos la Mondialul U-20: s-au certat ca-n curtea școlii pe cine să bată lovitura liberă! Finalul, suprarealist

Ionuţ Axinescu Publicat: 4 octombrie 2025, 18:04

Comentarii
Haos la Mondialul U-20: s-au certat ca-n curtea școlii pe cine să bată lovitura liberă! Finalul, suprarealist

Egipt U20 - Chile U20 / Captură X

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Momente rare la Campionatul Mondial U-20, care se dispută în aceste zile în Chile. Pe stadionul Julio Martínez Prádanos, din capitala Santiago, țara gazdă și Egipt au disputat ultimul meci din grupa A. Miza a fost locul doi în grupă, care asigura prezența în optimile de finală ale competiției.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chile a deschis scorul în minutul 27, prin Javier Cárcamo, dar Egipt a restabilit egalitatea imediat după pauză, prin Ahmed Abdin, în minutul 47. Finalul a fost suprarealist.

Egiptenii s-au certat între ei ca în curtea școlii

În prelungirile meciului, Egipt a obținut o lovitură liberă din apropierea careului, moment în care jucătorii nord-africani au început cearta. Inițial, Omar Khedr, jucător în Anglia, la Aston Villa, a luat mingea ca să execute, dar a fost dat brutal la o parte de numărul 10, El Hadad.

Când se pregătea să execute, El Hadad a fost și el „înlocuit”, după intervenția în forță a antrenorului Osama Nabih. După două minute de parlamentări și gesturi nervoase în tabăra „faraonilor”, Omar Khedr a executat magistral lovitura liberă și a adus victoria Egiptului. 2-1, scor final, dar există un mare „dar”.

Reclamă
Reclamă

Chile se califică, Egipt mai așteaptă

Egiptenii ar fi avut nevoie de o victorie la două goluri diferență pentru a obține locul doi în grupă. Fără cele două minute de ceartă între ei, plus alte două de bucurie după spectaculosul gol, poate că ar fi avut timp să mai înscrie o dată.

La final, Chile a încheiat pe locul doi în grupa A, deși a avut același număr de puncte (3) și același golaveraj (3-5) cu Egipt. Diferența a fost făcută la „fair-play”, adică numărul de cartonașe galbene. Totuși, nord-africanii păstrează șanse de calificare, dar trebuie să aștepte finalul tuturor grupelor. Sunt șase grupe, iar patru echipe de pe locul trei se vor califica în optimi.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:48 8 mai

Fede Valverde rupe tăcerea după ce s-a luat la bătaie cu Tchouameni: „Mă doare și mă întristează situația!” Ratează El Clasico

23:56

Crystal Palace – Rayo Vallecano, finala UEFA Conference League. Andrei Rațiu va lupta pentru trofeu la Leipzig

23:56

Aston Villa – Freiburg e finala Europa League! Cele două au revenit incredibil după înfrângeri în tur

23:55

Inegalabil! Unay Emery, pentru a șasea oară în finala Europa League! Câte trofee are

23:47

Motivul pentru care Tudorel Stoica nu regretă că nu a fost pe teren la finala Cupei Campionilor din 1986!

23:30

Adio, Panini! FIFA a făcut un anunț uriaș! Ce se întâmplă cu albumele cu stickere, începute în 1970

1 Vlad Chiricheş, aşteptat să semneze! Echipa unde e dorit fostul jucător al FCSB-ului 2 FotoCel mai crunt destin al unui câştigător al Cupei Campionilor cu Steaua! S-a sinucis, după un şir întreg de drame 3 Făcut KO de Tchouameni, Valverde a plecat din vestiar în scaun cu rotile. Dezvăluie halucinantă făcută de presa din Spania 4 O nouă bătaie între titularii lui Real Madrid! Unul dintre jucători a ajuns la spital, iar clubul a intervenit! 5 Mbappe îi enervează din nou pe fanii Realului! Cum a fost surprins astăzi, după bătaia Valverde – Tchouameni 6 Anunţ şoc în Germania! Fostul câştigător de Champions League se retrage la 30 de ani
Citește și