România a fost învinsă de Polonia, în play-off-ul Billie Jean King Cup! Victorie cu 3-0 pentru echipa condusă de Iga Swiatek

Publicat: 16 noiembrie 2025, 22:35

Comentarii
România a fost învinsă de Polonia, în play-off-ul Billie Jean King Cup! Victorie cu 3-0 pentru echipa condusă de Iga Swiatek

Jucătoarele României, înaintea duelului cu Polonia, în play-off-ul Billie Jean King Cup / Profimedia

Echipa feminină de tenis a României a fost învinsă de Polonia cu 3-0, duminică, în Grupa B a play-off-ului Cupei Billie Jean King, pe suprafaţă hard, la Gorzow Wielkopolski (Polonia), după ce a pierdut şi meciul de dublu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Monica Niculescu şi Mara Gae au fost întrecute de perechea Katarzyna Kawa/Martyna Kubka în două seturi, cu 6-2, 6-3, după 59 de minute.

România a fost învinsă de Polonia, în play-off-ul Billie Jean King Cup!

În primul meci de simplu, Ruxandra Bertea (19 ani, 319 WTA) a fost învinsă de Linda Klimovicova (21 ani, 146 WTA) cu 6-2, 6-1.

Iga Swiatek (24 ani), numărul doi mondial, a dispus de Gabriela Lee (30 ani, 292 WTA), fostă Talabă, cu 6-2, 6-0.

În primele meciuri din grupă, Polonia a dispus de Noua Zeelandă cu 3-0 (vineri), iar România a întrecut Noua Zeelandă tot cu 3-0 (sâmbătă).

Reclamă
Reclamă

Căpitanul nejucător al echipei României, Alexandra Dulgheru, a debutat în funcţie cu acest prilej.

Sub comanda căpitanului Horia Tecău, România a reuşit în 2024 o performanţă notabilă, calificându-se la turneul final al competiţiei de la Malaga, unde a fost eliminată în optimi de finală de Japonia, cu scorul de 1-2.

Formatul de joc este fiecare cu fiecare în cele şapte grupe din play-off, fiecare întâlnire cuprinzând trei meciuri, două de simplu, urmate de unul de dublu, după regula cel mai bun din trei seturi.

Reclamă

Câştigătoarele celor şapte grupe vor evolua în calificările din 2026, iar celelalte 14 echipe vor concura în 2026 în Grupa valorică I.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:10 30 apr.

VIDEOSporting – Tondela 2-2. “Leii”, remiză dramatică pe teren propriu! Au încasat două goluri în prelungiri

23:57

Atletico Madrid – Arsenal 1-1. Remiză animată pe Metropolitano! Calificarea în finală se joacă la Londra

23:46

Julian Alvarez i-a doborât recordul lui Lionel Messi! Performanță greu de egalat în UEFA Champions League

23:22

A fost sau nu penalty? Verdictul specialistului după faza controversată din Atletico Madrid – Arsenal

23:14

Ioan Andone, prezent la Atletico Madrid – Arsenal: “Dumnezeule, Dumnezeule!”. Ce imagini a surprins

22:57

Startul noului sezon poate fi amânat! Decizia radicală luată în unanimitate de cluburile din Liga 1: “Nu se poate”

1 „Nu a făcut ca alții, e inteligent!” Cuvinte de aur de la Mourinho pentru Chivu! Ce mesaj i-a transmis: „Voi fi acolo!” 2 Dorit de FCSB şi Dinamo, Ioan Vermeșan şi-a dat acordul. Cu cine semnează 3 Iftime l-a dat de gol pe Gigi Becali. Ei sunt cei doi antrenori pe care îi vrea la FCSB: “M-a întrebat” 4 Răzvan Lucescu a dezvăluit numele echipei pe care nu o va mai antrena niciodată: „Nu vreau să discutăm despre acest subiect” 5 „Au bătut palma!” Surpriză de proporții! Unde va juca Paulo Dybala în sezonul următor 6 Victor Piţurcă a propus un antrenor la FCSB: “Ar putea veni foarte bine”. A numit o singură problemă
Citește și