Preşedintele LPF, Gino Iorgulescu (69 de ani), a anunţat că forul pe care îl conduce plănuieşte schimbarea radicală a Ligii 1. Gino Iorgulescu vrea un campionat cu 12 echipe, motivând iniţiativa prin faptul că numeroase cluburi au probleme financiare.
Gino Iorgulescu a subliniat că LPF are în vedere înăsprirea condiţiilor de licenţiere. Acest lucru ar însemna automat reducerea echipelor care vor evolua în Liga 1.
Gino Iorgulescu vrea ca Liga 1 să aibă 12 echipe!
„Ar trebui să facem un campionat cu 12 echipe. După cum vedeți, nu sunt echipe foarte multe, nu sunt stadioane, nu sunt condiții. Și o să umblăm la licențiere, să punem condiții mult mai dure ca să poată să funcționeze în Liga 1”, a declarat Gino Iorgulescu pentru prosport.ro.
În Europa doar Elveţia mai are un campionat cu 12 echipe. Inclusiv echipele mari de la noi s-au confruntat sau se confruntă cu probleme financiare.
Dinamo a ieşit recent din insolvenţă, iar CFR Cluj a acumulat mai multe datorii. Ardelenii au reuşit să evite depunctarea, cu care erau ameninţaţi din pricina datoriilor.
- Joacă în FCSB – UTA, apoi zboară 17.000 de kilometri. Surpriză pentru un jucător din lotul lui Rădoi
- “A jucat aseară?” Dănuţ Lupu l-a făcut praf pe Cătălin Cîrjan după Dinamo – Craiova 0-1: “Fotbalist când eşti?”
- CFR Cluj – Rapid, LIVE TEXT (21.45) Ultima șansă pentru gazde? Rapid poate reveni pe primul loc
- CFR Cluj i-a stabilit preţul jucătorului care a “explodat” în acest sezon. Anunţul lui Iuliu Mureşan
- Decizia radicală luată de Zeljko Kopic după ce Dinamo a pierdut 5 meciuri la rând. Ce se întâmplă cu George Puşcaş

































