Închide meniul

Cine este noul antrenor al lui Real Madrid, Alvaro Arbeloa! Rezultate surprinzătoare pentru el în acest sezon

Bogdan Stănescu Publicat: 12 ianuarie 2026, 20:47

Comentarii
Cine este noul antrenor al lui Real Madrid, Alvaro Arbeloa! Rezultate surprinzătoare pentru el în acest sezon

Alvaro Arbeloa la un meci / Profimedia Images

Alvaro Arbeloa (42 de ani) a fost promovat de Florentino Perez (78 de ani) la prima echipă a lui Real Madrid după ce Xabi Alonso (44 de ani) a fost demis. Arbeloa vine de la echipa a doua a lui Real Madrid, Real Madrid Castilla. În cele 19 meciuri în care a stat pe banca echipei a doua a lui Real Madrid, în acest sezon, în campionat, Arbeloa a obţinut 10 victorii, un egal şi a fost învins de 8 ori.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Arbeloa o lasă pe Real Madrid Castilla pe locul 4 în Grupa A a celei de a treia ligi spaniole de fotbal. Real Madrid Castilla e la 13 puncte în spatele liderului Tenerife.

Un nou pariu pentru Florentino Perez! Arbeloa vine de la echipa a doua a lui Real Madrid

Numirea lui Arbeloa ca antrenor principal al lui Real Madrid este surprinzătoare, el fiind la prima lui experienţă ca principal al unei echipe de prima ligă. A antrenat echipa U19 a lui Real Madrid până să o preia pe Real Madrid Castilla în vara anului trecut. A stat 23 de meciuri pe banca lui Real Castilla, obţinând o medie a punctelor de 1,70.

Dacă CV-ul ca antrenor este unul slab, Arbeloa a avut un CV impresionant ca jucător. A câştigat cu naţionala Spaniei Campionatul Mondial în 2010 şi Campionatul European de două ori, în 2008 şi 2012.

A luat titlul cu Real Madrid în sezonul 2011-2012. A mai câştigat două Cupe ale Spaniei cu Real Madrid, în 2010-2011 şi 2013-2014. A cucerit, totodată, două Ligi ale Campionilor cu Real Madrid, în sezoanele 2013-2014 şi 2015-2016. În 2014, Arbeloa a mai cucerit cu Real Madrid Mondialul cluburilor şi Supercupa Europei. A câştigat Supercupa Spaniei în 2012 cu Real Madrid.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:22
Nota lui Ianis Hagi după ce a intrat de pe bancă în Galatasaray – Alanyaspor. Românul, precis, dar ineficient
21:01
Galatasaray – Alanyaspor 3-1. Ianis Hagi a jucat din minutul 62. Echipele de start la Inter – Genoa (21:45)
20:50
LIVE TEXTFarul – CFR Cluj 0-2. Scor de play-off pentru echipa lui Daniel Pancu
20:40
Dennis Man este pe val în Olanda! Al treilea gol din ultimele patru meciuri pentru român
20:34
“Nicăieri nu mai ești în siguranță”. Jucătorul care aparține de Dinamo, reacție din țara bombardată de Iran
20:21
Nicușor Bancu a tras un semnal de alarmă, după Craiova – Metaloglobus 2-1: „Te pot taxa adversarii la fiecare ocazie”
1 Un nou blat în fotbalul românesc, dezvăluit de Sabin Ilie: “Multă lume implicată. Schimbau mii de euro” 2 Cum mai poate prinde FCSB play-off-ul, după ce U Cluj a învins-o pe Oțelul. Șanse tot mai mici pentru campioană 3 Reacţia “U” Cluj după ce CCA a delegat la meciul cu Oțelul o rudă a unui oficial de la FCSB 4 „Mai bun decât ne așteptam”. Andrei Nicolescu a anunțat când poate debuta George Pușcaș la Dinamo 5 Ce salariu avea Gabi Matei în Liga a 3-a. Fotbalistul pe care Gigi Becali a dat 600.000 de euro juca acum pe nimic 6 De Rossi, despre Cristi Chivu după eliminarea din Ligă: “Acum pare un fraier”
Citește și