Închide meniul

Moment istoric: Kata Mandel şi Henrietta Bartalis vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de iarnă

Dan Roșu Publicat: 18 ianuarie 2026, 13:10

Comentarii
Moment istoric: Kata Mandel şi Henrietta Bartalis vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de iarnă

Kata Mandel şi Henrietta Bartalis - Facebook CSM Miercurea-Ciuc

Kata Mandel şi Henrietta Bartalis vor fi primele sportive care vor reprezenta România în concursul de snowboard din cadrul Jocurile Olimpice de iarnă, a anunţat CSM Miercurea-Ciuc, într-un comunicat remis AGERPRES.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Rezultatul are valoare istorică pentru sportul românesc: Mandel Kata și Bartalis Henrietta sunt primele sportive din România care vor reprezenta snowboardul feminin, proba snowboard cross, la Jocurile Olimpice de iarnă”, se arată pe contul de Facebook al celor de la CSM Miercurea-Ciuc.

Kata Mandel şi Henrietta Bartalis vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de iarnă

Cele două sportive din Miercurea-Ciuc vor concura în proba de snowboard cros la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, calificarea fiind confirmată pe baza clasamentului Cupei Mondiale publicat de Federaţia Internaţională de Schi (FIS), în care cele două au încheiat pe locurile 28 şi 30, într-un sistem extrem de competitiv, în care doar 31 de sportive au obţinut dreptul de participare olimpică.

Analiza ultimelor trei ediţii ale Jocurilor Olimpice arată că vârsta medie a sportivelor medaliate la snowboard cros s-a situat, de regulă, între 24 şi 29 de ani. În acest context, faptul că Mandel s-a calificat la doar 19 ani, iar Bartalis la 21 de ani evidenţiază un nivel ridicat de performanţă şi un potenţial olimpic pe termen lung.

“Această reuşită este rezultatul unei munci susţinute şi bine structurate. Antrenorii Kinda Geza şi Reisz Zoltan au avut un rol esenţial în pregătirea sportivelor, contribuind prin profesionalism, experienţă şi dedicare la atingerea acestui obiectiv olimpic”, se mai arată în comunicat.

Reclamă
Reclamă

Jocurile Olimpice de la Milano-Cortina se vor desfăşura în perioada 6-22 februarie.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:25
Prima ofertă primită de Xabi Alonso, după ce a fost dat afară de Real Madrid. La ce echipă este dorit
14:56
Patronul din Liga 1 care l-a sunat pe Olimpiu Moruţan: “La FCSB, e tocătoare de fotbalişti”
14:55
Carlos Alcaraz, calificat în turul doi la Australian Open. Victorii şi pentru Alexander Zverev şi Emma Răducanu
14:25
Christopher Braun a plecat de la Rapid şi a semnat cu CFR Cluj
14:20
Venus Williams, aproape de o victorie miraculoasă la Australian Open, la 45 de ani! A condus cu 4-0 în decisiv
14:09
Filipe Coelho, avertisment pentru Universitatea Craiova înainte de primul meci din 2026: “Ar fi o greşeală să credem asta”
1 Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva” 2 Suma uriaşă câştigată de Gabriela Ruse după victoria senzaţională de la Australian Open 2026 3 Dinamo forţează un transfer de senzaţie. Anunţul lui Andrei Nicolescu: “Suntem pe o traiectorie bună” 4 Gabriela Ruse, victorie mare la Australian Open! Primul succes românesc la AO 2026 5 Adrian Șut, titular la debutul la Al Ain. Nota primită de fostul mijlocaș de la FCSB, după meciul cu două eliminări 6 Gigi Becali le impune doi jucători în echipă lui Charalambous şi Pintilii: “Vreau să-i văd”
Citește și