Închide meniul

România – Danemarca 24-39. “Tricolorii” au ratat calificarea în grupele principale de la EURO după un eșec clar

Bogdan Stănescu Publicat: 18 ianuarie 2026, 22:59

Comentarii
România – Danemarca 24-39. Tricolorii au ratat calificarea în grupele principale de la EURO după un eșec clar

Jucătorii României, în timpul meciului cu Danemarca / Profimedia

România a fost învinsă de Danemarca în meciul al doilea din faza preliminară a Europeanului de Handbal Masculin, scor 39-24. În urma acestui rezultat, “tricolorii” nu mai au nicio șansă de a se califica în grupele principale ale turneului final.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pentru România urmează duelul cu Macedonia de Nord care se va disputa la Herning, pe data de 20 ianuarie, de la ora 19:00.

România – Danemarca 24-39

Final: România pierde categoric la Herning în fața danezilor și nu mai au nicio șansă matematică de a se califica în grupele principale.

Min. 55: România e condusă cu 36-23 cu cinci minute înainte de final.

Min. 50: Perioadă de cinci minute fără multe goluri la Herning. Danemarca are în față un avans de 13 goluri pe tabelă, scor 33-20.

Reclamă
Reclamă

Min. 45: Danemarca își menține ecartul mare pe care l-a dezvoltat în partea a doua. Scorul e 30-19.

Min. 40: România pierde teren în fața adversarei sale, iar scorul e 28-18.

Min. 35: Danezii încep ușor să se distanțeze și conduc cu 25-18.

Reclamă

Update: A început partea a doua a duelului din Danemarca.

Pauză la Herning: România este condusă la cinci goluri diferență după 30 de minute, un rezultat de aplaudat ținând cont că “tricolorii” dau piept cu favoriții la trofeu. Danezii conduc cu scorul de 22-17.

Min. 25: Ecartul stabilit de danezi se menține în sala de la Herning, iar scorul ajunge la 18-14 pentru nordici.

Min. 18: Danezii își mențin avansul față de ai noștri și conduc cu scorul de 14-10.

Min. 12: Danemarca se distanțează și conduce acum cu 10-7.

Min. 7: Elevii lui George Buricea au început bine meciul și au condus cu 3-1, însă danezii au revenit, iar acum scorul e 6-5.

Update: A început meciul de la Herning.

În primul meci de la Campionatul European, România a fost învinsă cu 40-34 de Portugalia. Danemarca a învins-o cu 36-24 pe Macedonia de Nord.

Portugalia şi Macedonia de Nord, celelalte echipe din grupa României, în afară de Danemarca, se vor înfrunta de la ora 19:00, înaintea meciului tricolorilor cu danezii.

Din punctul meu de vedere, danezii formează cea mai bună echipă din lume. Vom încerca să fim și noi parte din spectacol, vom da tot ce putem. Dorim să ne bucurăm de atmosferă, de handbal. Astfel de momente se întâmplă foarte rar în viață”, declara selecţionerul naţionalei României, George Buricea.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:08
Arsenal și Chelsea, victorii în Premier League. Manchester City, remiză după ce a condus de două ori
23:55 4 mart.
Ștefan Baiaram și-a anunțat plecarea de la Universitatea Craiova: „Mi-a promis conducerea”
23:52 4 mart.
“Este meritul lui Rădoi la Craiova?” Întrebarea care l-a iritat pe Filipe Coelho după ce a fost şi eliminat: “Nedrept”
23:47 4 mart.
Daniel Pancu a explicat gestul pe care i l-a făcut lui Coelho în timpul meciului Craiova – CFR Cluj 3-1!
23:37 4 mart.
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la Indian Wells. Succes în trei seturi pentru româncă
23:27 4 mart.
Andrei Cordea, după eliminarea din Cupă: “Obiectivul nostru este acum câştigarea campionatului!”
1 UPDATEKader Keita a primit control judiciar, femeia lovită ar fi intrat în comă! 2 “Îl dau imediat!” Gigi Becali şi-a dat acceptul pentru transfer. Ce club uriaş îl vrea pe jucătorul FCSB-ului 3 Gestul uriaş făcut de Cosmin Olăroiu pentru 10 elevi români blocaţi în Dubai, la 5.000 km de casă 4 Gigi Becali a anunţat despărţirea de un jucător de la FCSB: “M-a costat 400.000, nu a jucat nimic, nimic” 5 “Asta să-l întrebaţi pe Chivu!” Cesc Fabregas n-a stat pe gânduri după Como – Inter. “Mentalităţi diferite” 6 Era Kader Keita băut şi drogat în momentul accidentului? Au venit rezultatele
Citește și