România, locul 23 în clasamentul coeficienților UEFA

Radu Constantin Publicat: 30 ianuarie 2026, 12:01

Comentarii
România, locul 23 în clasamentul coeficienților UEFA

Imagine din meciul FCSB - Fenerbahce / Sport Pictures

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

România a rămas pe locul 23 în clasamentul coeficienților UEFA la finalul participării echipelor românești în cupele europene. FCSB a încheiat pe locul 27 în UEFA Europa League, după remiza cu Fenerbahce, de joi seară, și a fost eliminată din competiție.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După finalul fazei grupei din Europa League, UEFA a actualizat vineri clasamentul coeficienților. România rămâne pe locul 23, cu 25.250 de puncte.

FCSB este singura echipă românească din Top 100. Ocupă locul 81, cu 25.500 de puncte.

România a obținut cu două puncte mai puțin în acest sezon (5.750 puncte), față de sezonul precedent.

Fără echipă rămasă în competiții, România nu mai poate urca.

Reclamă
Reclamă

În schimb, este urmată de patru țări care au câte o formație încă în competiții: Serbia (care se află la egalitate de puncte), Ucraina, Azerbaidjan și Slovenia.

În fruntea ierarhiei se află Anglia, cu avantaj de peste 14 puncte față de a doua clasată, Italia.

Anglia are 9 cluburi în competițiile europene, niciuna eliminată. Spania completează podiumul.

Reclamă

La nivel de cluburi, FCSB ocupă locul 81, cu 25.500 puncte, a doua clasată din România fiind CFR Cluj, locul 106, cu 17.500 puncte.

În cadrul actualului sezon, FCSB ocupă locul 87. În Top 100 se mai află din România și Universitatea Craiova. Liderul din Superligă se regăsește pe locul 90.

Real Madrid ocupă prima poziție, cu 137.500 puncte.

Bayern Munchen (135.500 puncte) și Inter Milano (127.000 puncte), echipă pregătită de românul Cristian Chivu, completează podiumul.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va fi surpriza neplăcută a Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:11

EXCLUSIVFlorin Răducioiu știe ce națională poate fi surpriza Campionatului Mondial: „Mare atenție la ei”

14:02

Ce bombă! Ronaldinho revine în fotbalul profesionist la 46 de ani şi va fi antrenat de un campion al României

13:38

Tunisia – Japonia LIVE VIDEO (duminică, 07:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Istvan Kovacs arbitrează meciul 1.000 de la Mondiale

13:37

Ecuador – Curacao LIVE VIDEO (03:00, Antena 1, AntenaPLAY). Luptă pentru locul trei în Grupa E

13:01

Mesajul postat de FIFA, înaintea meciului istoric pe care Istvan Kovacs îl va arbitra la Mondial

12:46

Răsturnare de situație. Ce se întâmplă, de fapt, cu Denis Drăguș. Gigi Becali l-a anunţat ca şi transferat la FCSB

1 Trabzonspor a decis: ce se întâmplă cu Denis Drăguş, după ce atacantul s-a înţeles cu Gigi Becali 2 Un nou transfer în Belgia după Olaru. Fotbalistul din Liga 1 și-a dat acordul 3 Se pregătește să fugă de la FCSB. Mihai Stoica: “Am mari dubii că vine la reunire” 4 Pierluigi Collina a dezvăluit cum l-a ales pe Istvan Kovacs să arbitreze meciul 1.000 de la Mondiale 5 Prima reacție a lui Anderson Ceara, după ce transferul său la FCSB a picat. Postarea brazilianului 6 Răsturnare uriaşă de situaţie: Anderson Ceara nu mai ajunge la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul
Citește și