Închide meniul

Ion Ţiriac îşi dă demisia de la Federaţia Română de Tenis! "E inadmisibil ce se întâmplă într-o țară democratică, să boicotezi în asemenea hal"

Antena Sport Publicat: 7 martie 2021, 8:16

Comentarii
Ion Ţiriac îşi dă demisia de la Federaţia Română de Tenis! "E inadmisibil ce se întâmplă într-o țară democratică, să boicotezi în asemenea hal"

Ion Ţiriac renunţă la şefia FRT

"Domnul Țiriac e extrem de dezamăgit. Și-a dorit foarte mult să vină și să ajute, dar nu și-a putut imagina că, într-o Românie a secolului 21, se poate bloca dezvoltarea unor copii. El n-a știut ce se întâmplă în instanță. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

George Cosac: "Probabil că Ion Ţiriac va demisiona"

Au fost zeci de termene în care ne plimbam pe acolo și eram amânați de la un termen la celălalt. Probabil că va demisiona. Chiar mi-a explicat și mi-a zis: `E inadmisibil ce se întâmplă într-o țară democratică, să boicotezi în asemenea hal…`.

Vom vedea dacă revin. Nu putem lăsa lucrurile așa. Sunt foarte multe proiecte și vrem să ducem la capăt toate procesele intentate. Chiar dacă avem familii și copii, nu putem renunța la lucrurile începute, astfel încât Federația să-și recupereze toate pierderile din această perioadă”, a spus Cosac, pentru gsp.ro. 

Ion Ţiriac demisionează din fruntea Federaţiei Române de Tenis

Ion Ţiriac a fost ales în fruntea FRT în luna iunie a anului 2019. El a primit 32 din cele 46 de voturi exprimate. Miliardarul român a putut să îşi înceapă oficial mandatul abia un an mai târziu. În iunie 2020, Federaţia a câştigat procesele cu cei care contestau alegerile.

Ţiriac a decis să renunţe la conducerea tenisului românesc. El şi-a anunţat apropiaţii că decizia sa va deveni oficială în următoarele zile. Ţiriac a fost deranjat de situaţia financiară tot mai precară a sportului românesc. Toate Federaţiile se aşteaptă la fonduri mai mici faţă de anii predenţi, după bugetul MTS va deveni cu aproape 30% mai mic.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:08
Adrian Mihalcea, afectat deși a învins în premieră FCSB: „M-a dat peste cap”
0:02
Elias Charalambous a făcut praf arbitrajul, după 0-3 cu UTA: „Poate dacă îi rupea dinții se dădea fault”
0:00
“3 puncte” Gigi Becali nu s-a dezminţit înainte de derby-ul cu Dinamo! Patronul FCSB a luat o decizie radicală
23:50 3 dec.
Inter – Venezia 5-1. Echipa lui Chivu şi-a “zdrobit” adversara şi s-a calificat în sferturile Cupei Italiei
23:44 3 dec.
Căpitanul de la Arad al FCSB-ului, concluzii după eșecul dureros cu UTA: „Trebuie să punem capul în pământ”
23:38 3 dec.
Uluitor! Ce putea să facă jucătoarea lăsată acasă de Ovidiu Mihăilă, în timp ce România juca “finala” cu Ungaria
1 FotoAroganţa celui mai bogat român. Şi-a luat avion privat ca să aterizeze cu el în propria curte 2 Plecare importantă din staff-ul Universităţii Craiova. A semnat în prima Ligă din Porugalia 3 FCSB pregăteşte al doilea transfer al iernii. Fotbalist crescut de Arsenal, negocieri avansate cu Gigi Becali 4 Gigi Becali l-a distrus după UTA – FCSB 3-0: „S-a cerut afară, a alergat mult săracu’”. Pe cine a remarcat 5 De ce nu a mers Ion Țiriac la înmormântarea bunului său prieten. Ilie Năstase a fost “mandatat” să-i ţină locul 6 UTA – FCSB 3-0, în Cupa României. Campioana României, surclasată de echipa lui Adrian Mihalcea la Arad
Citește și