Simona Halep, în sferturile de la Gippsland Trophy după o lecţie de tenis cu Laura Siegemund. Şi-a aflat deja următoarea adversară

Antena Sport Publicat: 3 februarie 2021, 5:10

ProfimediaImages

Simona Halep, victorie cu Laura Siegemund

Simona Halep a trecut de Siegemund, după un meci care a durat o oră şi 28 de minute şi în care a adunat 16 lovituri direct câştigătoare şi 17 greşeli neforţate. Laura a avut nu mai puţin de 30 de erori neforţate.

Simona Halep – Laura Siegemund 6-2, 6-4

Halep a început meciul calm şi precis, ducând repede scorul la 4-0 şi 40-15 pe serviciul adversarei. Din acel moment, jucătoarea română a redus turaţia motoarelor şi Siegemund a echilibrat jocul. Deşi nu a obţinut al treilea break, Halep a câştigat primul set fără mari probleme, cu 6-2.

Simona nu a mai fost la fel de convingătoare în actul secund, unde a fost nevoită să revină cu un break în game-ul 9 pentru a-şi asigura victoria. După acest succes, scorul partidelor directe intre cele două jucătoare este 2-2.

În următoarea fază, Simona se va duela cu Ekaterina Alexandrova (33 WTA). Aceasta a trecut de Iga Swiatek, cu 6-4, 6-2. Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 8.770 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

13:11 David Popovici a ajuns să umble cu laptele românesc după el, de frica alimentelor contaminate 13:09 Adevărul din spatele relaţiei tensionate dintre Simona Halep şi Sorana Cîrstea: „A existat o rivalitate!” 12:30 Chefi la cuțite, lider de audiență! Echipa lui Chef Alexandru Sautner a câștigat battle-ul de aseară 11:56 Primul jucător care va pleca de la Dinamo, la finalul sezonului! Kopic a renunţat la serviciile lui 11:34 Primele mutări făcute de Dan Şucu la Rapid! Cine va fi noul director sportiv al echipei! Daniel Niculae, OUT 11:15 Gigi Becali s-a enervat pe Mihai Stoica! Ce a produs furia patronului de la FCSB: „Băi, nu te enerva aiurea!” 10:37 VIDEORomânii atacă tabloul principal de la Saudi Smash 2024. Eduard Ionescu s-a calificat în turul 2, LIVE în AntenaPLAY 10:34 „Unde vei juca în sezonul viitor?” Răspunsul dat imediat de Risto Radunovic! Fundaşul, aproape să-şi încheie contractul cu FCSB 10:14 „Ne-am ţinut de cuvânt!” FCSB se „mută” în sezonul viitor! Mihai Stoica a anunţat pe ce arenă vor evolua campionii 9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka Vezi toate știrile