Închide meniul

Viitorul lui Hagi ameninţă că nu se va prezenta la meciurile din Liga 1. Apel disperat: "Condamnă echipa noastră la retrogradare!"

Iulian Focșăneanu Publicat: 26 aprilie 2021, 12:14

Comentarii
Viitorul lui Hagi ameninţă că nu se va prezenta la meciurile din Liga 1. Apel disperat: "Condamnă echipa noastră la retrogradare!"

Comunicat categoric al şefilor de la Viitorul

Cu câteva ore înaintea meciului cu FC Voluntari, constănţenii au transmis un mesaj dur către LPF. În cazul în care nu se va schimba programarea meciurilor, echipa "Regelui" este dispusă să nu se prezinte la partida cu Hermannstadt.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Revoltă la Viitorul din cauza programării meciurilor din play-out-ul Ligii 1

"FC Viitorul Constanța dorește să tragă un semnal de alarmă asupra modului în care s-a decis programarea meciurilor din etapele 3-6 ale play-out-ul Ligii 1, partide care în principiu vor stabili ierarhia echipelor retrogradabile și / sau participante la baraj.

– Astfel, FC Viitorul Constanța este SINGURA echipă din play-out nevoită să dispute 4 meciuri în 10 zile, dintre care 3 partide urmând să fie în deplasare !

– Ca urmare a acestei programări, se încalcă orice principiu de etică și fair-play prin care fiecare echipă ar trebui să aibă șanse egale în lupta pentru obținerea punctelor puse în joc.

– Nu este prima dată când aceste programări dezavantajează evident formația noastră, fără a se ține cont de:

Reclamă
Reclamă

a. Timpul necesar refacerii fizice a jucătorilor înainte și după fiecare meci în condițiile desfășurării unor meciuri într-un interval chiar mai mic de 72 de ore !!! (2 mai, ora 18.30 cu Dinamo – 5 mai ora 14.15 cu Hermannstadt, la Mediaș).

b. Distanțele foarte lungi în condițiile infrastructurii din România și de costurile ce implică aceste deplasări succesive într-un timp extrem de scurt. Preferăm să putem achita salariile în locul unor curse charter!

– Prin această decizie de programare a etapelor 3-6, se avantajează și dezavantajează în același timp unele formații, astfel că deținătorii de drepturi TV se implică practic în ierarhia clasamentului Ligii 1, condamnând în fapt echipa noastră la retrogradare ! LPF este obligată la rândul ei să accepte programul impus de deținătorii drepturilor TV și, prin atitudinea ei pasivă, nu-și poate exercita prevederile statutare de a apăra drepturile cluburilor și echitatea competiției pe care o organizează.

Reclamă

– Atenționăm pe toți cei implicați în luarea acestor decizii că în cazul menținerii ei – programarea partidei cu Hermannstadt la data de 5 mai, ora 14.15 – clubul nostru NU se va putea prezenta la unul din aceste jocuri", se anunţă în comunicatul Viitorului.

Patru înfrângeri la rând a avut Viitorul, în campionat, până să câştige meciul cu Gaz Metan Mediaş, scor 1-0. Constănţenii au patru puncte avans faţă de Dinamo, echipă aflată pe loc retrogradabil.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
21:53
Alexi Pitu a „spart gheața” la Vejle! Românul, la primul gol după aproape 2 ani!
21:20
VideoTricolorii naţionalei U16 au mereu grijă la ce mănâncă. Selecţionerul îi îndrumă
21:00
UPDATEOFICIAL | Universitatea Craiova a realizat un nou transfer după venirea lui Adrian Rus!
20:54
Jessica Pegula a învins-o pe Barbora Krejcikova şi este prima semifinalistă la US Open
20:40
Kurt Zouma a semnat cu CFR Cluj! Ce contract are câștigătorul de Champions League
20:31
VideoJurnal Antena Sport | Rapidista cerută în căsătorie în deşertul Spaniei e gata de nuntă
1 Răzvan Burleanu îl felicită pe Ianis Hagi: “Dacă se confirmă, mă bucur mult. Nu a avut o misiune uşoară” 2 Gigi Becali a găsit fundaș central pentru FCSB. Transfer de ultim moment anunțat: „Îi dau bani să vină gratis” 3 Florinel Coman a revenit! Românul, pasă de gol la primul meci ca titular al sezonului 4 Mihai Rotaru a reacționat după transferul lui Adrian Rus la Craiova. Replică pentru Gigi Becali 5 Ianis Hagi, făcut praf de fani, după ultima postare pe Instagram: “Ruşine pentru numele Hagi” 6 “Am vorbit cu Gigi Becali!” FCSB vrea să dea lovitura pe final de mercato: “Aşteptăm răspunsul lui Benfica”
Citește și