De la UEFA Champions League la viața de instalator. Este povestea lui Lee Roche. "Nu regret nimic!"

Alexandru Ivan Publicat: 24 martie 2021, 15:18

Comentarii
De la UEFA Champions League la viața de instalator. Este povestea lui Lee Roche. "Nu regret nimic!"

Lee Roche are acum 40 de ani și este instalator

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Lee Roche a bifat o singură partidă în cea mai importanță competiție inter-cluburi din lume. Se întâmpla în urmă cu aproape două decenii, într-un Deportivo La Coruna – Manchester 2-0.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Roche a jucat numai 45 de minute. Sir Alex Ferguson l-a schimbat la pauză. Marele Alber Luque i-a făcut viață grea în prima repriză.

Lee Roche, fostul fotbalist de la Manchester United ajuns instalator

"M-am duelat Luque și am crezut că am jucat bine, dar nu aveam de gând să ies și să încep să mă cert cu Sir Alex. Giggsy (n.r.- Ryan Giggs) mi-a spus să ridic capul, că nu am greșit nimic. Sir Alex nu a făcut asta. Nu mi-a spus de ce m-a înlocuit, dar nu am vrut să mă gândesc prea mult la asta", a declarat Roche, potrivit Planet Football.

Lee Roche a avut numai trei apariții în tricoul lui Manchester United. Pe lângă partida din UCL, Roche a jucat 23 de minute într-un meci de Premier League cu Newcastle în februarie 2002, scor 5-3 pentru "Diavoli". A fost integralist într-un neverosimil 0-4 cu Arsenal Cupa Ligii Angliei, în stagiunea 2001-2002. 

Lee Roche, motivul pentru care a eșuat la Manchester United

Roche are în prezent 40 de ani. A ajuns la o viață simplă de la a împărți vestiarul cu vedete precum Ryan Giggs, Butt sau Diego Forlan. Fostul fotbalist este acum instalator și nu regretă destinul pe care l-a avut. 

Reclamă
Reclamă

"Singurul lucru pe care aș dori să-l subliniez este că la United eram cunoscut că eram foarte liniștit, poate că ar fi trebuit să ies mai mult cu băieții. Mă duceam direct acasă după antrenament pentru a sta cu propriul meu grup de prieteni.

Acum mă uit în urmă la colegii de echipă precum John (n.r.- O'Shea) și Darren Fletcher și cred că ar fi trebuit să fiu mai mult ca ei. Să fi ieșit și să socializez. Cred că ar fi fost mai bine pentru cariera mea la United", a recunoscut Roche.

Lee Roche a jucat pentru  Wrexham, Burnley, Liffeys Pearse FC și FC Droylsden după experiența de la Manchester United. El s-a retras din fotbal în 2011, la 31 de ani. 

Reclamă

Cu toate că n-a jucat prea mult în tricoul "Diavolilor", Roche are în palmares un titlu de campion în Premier League (stagiunea 2002-2003). 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:06

Surpriză uriaşă la Wimbledon! Finalista de la Roland Garros, eliminată după ce a condus cu 6-2, 5-2 şi a avut minge de meci

17:49

Unul dintre golgheterii Ligii 1 ar putea pleca pentru 500.000 de euro

17:36

Două surprize mari în prima zi la Wimbledon! Favoriții, eliminați din primul tur

17:06

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 29 iunie

16:57

Olanda – Maroc (LIVE VIDEO, 04:00, Antena 1 și AntenaPLAY). “Portocala mecanică”, duel tare cu Hakimi & CO

16:56

Manchester City a făcut cel mai scump transfer din istoria clubului! Cum influențează naționala anunțul oficial

1 Cum arată 16-imile Campionatului Mondial 2026! Iran, marea pierzătoare din faza grupelor 2 Răspunsul lui Eddy Gnahore la oferta FCSB. A decis transferul 3 Mihai Rotaru a primit o ofertă pentru Assad Al Hamlawi. Ce salariu i s-a propus și cât a solicitat patronul Craiovei 4 Anderson Ceara, la altă forță din Liga 1! Anunț fabulos făcut de rivala FCSB: „Undeva la 500-600.000 de euro” 5 Fără Denis Drăguș! Acesta e atacantul pe care Gigi Becali dorește să-l aducă la FCSB. A marcat de 13 ori sezonul trecut 6 Universitatea Craiova a mai dat o lovitură! Internaționalul din Capul Verde semnează cu echipa lui Filipe Coelho
Citește și