Ce l-a enervat pe Corneliu Papură după Voluntari – Craiova 1-1, a cincea remiză la rând a oltenilor. “Asta ne-a dezavantajat!". Mesajul pentru Andrei Ivan

Alexandru Ivan Publicat: 26 ianuarie 2021, 17:16

Mediafax Foto / Mediafax Foto via Hepta

Corneliu Papură, despre Voluntari - Craiova 1-1

Universitatea Craiova poate ajunge la opt puncte în spatele liderului FCSB. Oltenii sunt fără victorie în 2021, însă Corneliu Papură refuză să recunoască că echipa lui traversează o perioadă de criză.

Corneliu Papură: “Pentru o echipă care îşi propune să construiască este destul de complicat”

”Am avut în prima repriză meciul în mână să îl tranşăm şi să închidem meciul. A doua repriză, starea terenului a fost din ce în ce mai grea, iar pentru o echipă care îşi propune să construiască, să aibă posesia, este destul de complicat. Este foarte uşor să te aperi pe un teren greu şi să prinzi echipa adversă pe contraatac. Lucrul ăsta ne-a dezavantajat pe final.

Cu toate astea, puteam să înscriem şi să câştigăm acest joc. În momentul în care îţi domini adversarul, chiar în prima repriză am avut 3,4 situaţii bune de a înscrie, şi nu tranşezi  meciul, e frustrant”, a declarat Papură la finalul meciului.

Universitatea Craiova a început fulminat acest sezon, cu opt victorii în primele nouă etape. Cu toate acestea, ultimul succes al formației de pe Oblemenco în Liga 1 datează din 14 decembrie 2020, când oltenii s-au impus cu 2-1 pe terenul celor de la UTA Arad.

Corneliu Papură: “Andrei Ivan sper să nu își piardă încrederea”

“Ivan sper să nu îşi piardă încrederea niciodată, chiar dacă nu marchează. În momentul în care te tot macini în gol şi nu reuşeşti să câştigi, e frustrant. Dar trebuie să se gândească doar la jocul de fotbal, să îşi creeze situaţii, să recupereze mingea, altfel nu va veni nicio victorie. După o victorie, lucrurile o să se regleze”, a completat Papură.

Andrei Ivan a reușit împotriva lui FC Voluntari primul gol după o pauză de 134 de zile. Ultima lui reușită în Liga 1 data din 14 septembrie 2020, când atacantul de 24 de ani a marcat în victoria Craiovei cu 4-1 de pe terenul Viitorului.

Ivan s-a reîntors la Universitatea Craiova în vara lui 2019. Oltenii l-au răscumpărat de la Krasnodar pentru 1,5 milioane de euro, după ce în 2017 îl vindeau rușilor pentru 3 milioane de euro. El valorează 650.000 euro, conform Transfermarkt.

0:00 AS Roma – Bayer Leverkusen 0-2 şi Marseille – Atalanta 1-1! Meciuri nebune în semifinalele Europa League şi Conference League 2
23:54
EXCLUSIVVictor Piţurcă, discurs neaşteptat despre Elias Charalambous după ce FCSB a devenit campioană: „Nu ştiu cine e, nu-l cunosc!”
2
23:48
VIDEOCăpitanul lui PAOK, discurs motivaţional în jurul unei icoane! Imagini superbe din vestiarul jucătorilor lui Răzvan Lucescu
2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa