Astra riscă să fie exclusă din Liga 1 în cazul în care se dovedeşte că a fost implicată. Dani Coman asigură că nu se pune problema ca LPF şi FRF să ia o astfel de decizie. Mai mult, a lansat un avertisment către Agenţia Naţională Anti-Doping.
Dani Coman: "Astra nu a beneficiat de vitaminele pe care şi le-au făcut jucătorii"
"Eu zic să nu mai facem presupuneri pentru că Astra nu va fi exclusă din campionat. Astra nu şi-a trimis jucătorii să facă ce au făcut şi nici nu a beneficiat de vitaminele pe care şi le-au făcut jucătorii. Ei au făcut de capul lor ce au făcut, dar eu cred în continuare că sunt nevinovaţi. Din discuţiile pe care le-am avut cu medicii clinicii eu vă spun că sunt nevinovaţi.
S-ar putea ca la un moment dat ANAD-ul să plătească nişte daune importante. Clubul a fost afectat că nu a putut beneficia de aportul lor, în rest eu cred că nu va fi sub nicio formă penalizat", a declarat Dani Coman în exclusivitate pentru AS.ro.
Alexandru Ioniţă, Kehinde Fatai şi Takayuki Seto nu au mai jucat din luna septembrie. Riscă să fie suspendaţi chiar şi 4 ani!
"Ei se antrenează separat, nu au voie să se antreneze în cadru organizat. E o situaţie dificilă", a precizat preşedintele Astrei.
Astra poate fi exclusă din Liga 1 după dezvăluirile lui Alex Ioniţă
Pentru a beneficia de o reducere a pedepsei chiar şi cu 75%, mijlocaşul de 26 de ani a acceptat să colaboreze cu membrii ANAD şi a povestit cu lux de amănunte tot ce s-a întâmplat.
Ioniţă a povestit că medicii unei clinici private i-au administrat, intravenos, două flacoane de vitamine minerale. De acelaşi tratament au avut parte şi Fatai şi Takayuki, iar această terapie este interzisă şi penalizată de regulamentul WADA.
În aceste condiţii, Alex Ioniţă ar putea fi sancţionat între 12 şi 15 luni. În schimb, ceilalţi doi jucători ai Astrei, care nu s-au prezentat la audieri, riscă să primească o suspendare de 4 ani! Ar fi sinonimă cu retragerea. Pentru echipa din Liga 1 poate urma un adevărat cutremur!
Potrivit Legii antidoping, Astra poate fi exclusă din competiţiile oficiale. "În situația în care mai mult de 2 membri ai unei echipe sportive sunt găsiți vinovați de una dintre încălcările prevăzute la articolul 2, alineatul 2 în perioada unei manifestări sportive, organizatorul competiției, pe lângă sancțiunile aplicate individual sportivilor implicați, va sancționa echipa respectivă cu descalificarea și pierderea punctelor", se arată în articolul 62.
- Florin Tănase a reacționat după transferul lui Aymen Boutoutaou la FCSB! Mesaj direct pentru noul coleg
- Marius Baciu a fost lăudat de Gigi Becali şi şi-a explicat decizia, după FCSB – FC Argeş 2-0: „Au respectat sarcinile”
- Remarcaţii lui Gigi Becali după debutul perfect al FCSB-ului în noul sezon: „El mi-a plăcut cel mai mult”
- Octavian Popescu și-a făcut autocritica după ce a fost MVP-ul jocului cu FC Argeș: „Nu am făcut un meci foarte bun”
- „A fost tras!” Mario Tudose crede că FC Argeș trebuia să primească un penalty cu FCSB!

































