Închide meniul

EXCLUSIV AS.ro LIVE | Belodedici, dezvăluiri despre ce a trăit la Sevilla. Cum a fost urmărit de Securitate. "A dormit cu mine!"

Antena Sport Publicat: 14 decembrie 2020, 9:12

Comentarii
EXCLUSIV AS.ro LIVE | Belodedici, dezvăluiri despre ce a trăit la Sevilla. Cum a fost urmărit de Securitate. "A dormit cu mine!"

Miodrag Belodedici a contribuit la câştigarea Cupei Campionilor Europeni, în 1986

La Sevilla, jucătorii roş-albaştrilor au fost urmăriţi la fiecare pas de securişti. Aceştia au vrut să se asigure că nimeni nu va încerca să fugă din cantonament. Belo a ajuns chiar să doarmă în pat cu un trimis al Partidului Comunist.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Miodrag Belodedici, în pat cu un securist la Sevilla

Belodedici ar fi trebuit să stea în cameră cu Gabi Balint, dar acesta l-a lăsat singur. Aşa a ajuns să aibă parte de o surpriză neplăcută chiar înaintea meciului istoric de pe Ramon Sanchez Pizjuan.

"Nu au încercat să ne despartă, dar tatăl lui Gabi Balint a venit la Sevilla, iar el s-a dus să doarmă cu taică-su. Domnul de la Securitate a zis că o să doarmă cu mine dacă tot sunt singur. Avea o grijă. 

Mereu era unul pe hol şi unul în recepţie. Aşa era atunci. Am vrut să ies cu Balint, după meci, la o bere şi a ieşit şi domnul de la recepţie cu noi. Ne-am întors când am văzut că localurile erau închise. Au avut grijă, era sistemul de securitate maximă", a declarat Miodrag Belodedici la emisiunea AS.ro LIVE.

Vezi mai jos declaraţiile lui Miodrag Belodedici

 

Reclamă
Reclamă

Belodedici şi-a dorit să rămână în Sevilla, dar planul i-a fost năruit. Doi ani mai târziu a fugit în Iugoslavia şi a fost condamnat la zece ani de închisoare. A scăpat de griji după Revoluţia din 1989.

Fostul internaţional a câştigat cu două echipe cea mai importantă competiţie continentală. A triumfat cu Steaua, în 1986, iar cinci ani mai târziu a ridicat trofeul şi din postura de jucator al sârbilor de la Steaua Roşie Belgrad.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:05
Barcelona – Atletico Madrid 3-1. Catalanii se distanțează în fruntea La Liga
23:28 2 dec.
Nebunie în Premier League! 9 goluri și un nou record stabilit de Erling Haaland
23:21 2 dec.
EXCLUSIVOana Manea a dezvăluit care poate fi cheia României în meciul cu Ungaria de la Mondial: “Ține de ele”
23:01 2 dec.
Claudiu Petrila, cu capul în pământ după eșecul cu FC Argeș: „Trebuia să fim mai atenți”
22:51 2 dec.
Bogdan Andone, uluit de propriul elev după FC Argeș – Rapid 2-1: “E un miracol că mai joacă fotbal”
22:31 2 dec.
Rapid, șanse reduse de calificare în sferturile Cupei României. Toate calculele după eșecul cu FC Argeș
1 Roxana Moise a murit la 39 de ani 2 Lautaro Martinez a dat cărţile pe faţă despre relaţia cu Cristi Chivu: “Face asta prea mult” 3 Ireal! Numărul de bilete vândute pentru derby-ul FCSB – Dinamo 4 “Se întoarce!” Fotbalistul renegat de Gigi Becali revine la antrenamentele FCSB-ului 5 Anunţul lui Giovanni Becali despre transferul lui Valentin Mihăilă la Universitatea Craiova 6 Părăseşte Universitatea Craiova în iarnă. Prima plecare a fost decisă de Mihai Rotaru
Citește și