Mbappe vrea să scrie istorie pe stadionul pe care n-a marcat încă! A fost implicat într-o controversă în acel loc

Bogdan Stănescu Publicat: 22 august 2026, 10:17

Comentarii
Mbappe vrea să scrie istorie pe stadionul pe care n-a marcat încă! A fost implicat într-o controversă în acel loc

Antonio Rudiger şi Kylian Mbappe, la un antrenament al lui Real Madrid / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Kylian Mbappe (27 de ani) revine pe terenul lui Espanyol, pe care nu a înscris încă. Arena lui Espanyol e una din cele 6 pe care Mbappe nu a marcat încă în La Liga. Celelalte sunt cele ale lui Las Palmas, Elche, Rayo Vallecano, Mallorca şi Betis.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe terenul echipelor Espanyol, Las Palmas, Elche şi Rayo Vallecano, Kylian Mbappe a jucat o singură dată. Espanyol – Real Madrid se dispută în această seară, de la ora 22:30 (n.r: ora României).

Kylian Mbappe vrea să scrie istorie pe terenul pe care n-a înscris niciodată

Dacă va marca pe terenul lui Espaynol, superstarul francez s-ar alătura unei galerii selecte. Doar 8 jucători din istoria lui Real Madrid au reuşit să marcheze primul gol al echipei „Los Blancos” în două sezoane consecutive de La Liga. Este vorba de Eugenio, Pahíño, Breitner, Míchel, Ronaldo, Benzema, Bale și Rodrygo. Acesta din urmă a avut sezonul trecut şansa de a deveni primul fotbalist din istoria lui Real Madrid care marchează primul gol în trei sezoane consecutive de La Liga. Nu a reuşit performanţa. Real Madrid a câştigat sezonul trecut primul meci din La Liga, pe teren propriu, cu doar 1-0, contra lui Osasuna, cu un gol marcat din penalty de Mbappe.

Mbappe a fost accidentat la meciul din sezonul trecut disputat de Real Madrid pe terenul lui Espanyol. Real s-a impus cu 2-0, pe 3 mai 2026, printr-o dublă a lui Vinicius.

În primul şi singurul meci disputat de Mbappe pe stadionul lui Espanyol, superstarul francez a fost implicat într-o controversă.

Reclamă
Reclamă

Carlos Romero a înscris singurul gol al meciului, în minutul 85. Acelaşi Romero a fost implicat anterior într-o fază controversată cu Kylian Mbappe. După o oră de joc, Carlos Romero a intrat foarte dur la Mbappe. Centralul i-a acordat doar cartonaş galben, deşi s-ar fi impus eliminarea. Nici VAR-ul nu a intervenit, spre disperarea antrenorului de atunci al Realului, Carlo Ancelotti.

Faultul acela a fost inexplicabil. Decizia arbitrului, cât și cea a VAR-ului au fost la fel, inexplicabile, pentru că toată lumea a văzut ce s-a întâmplat. Cred că cel mai important lucru este protejarea jucătorului. A fost un fault clar, o intrare foarte dură, care a implicat un risc evident”, spunea Ancelotti, potrivit Marca.

Știam că e imposibil să-l opresc în timp ce alerga, așa că am încercat să-l blochez cum am putut. A fost o intrare cam urâtă și mi-am cerut scuze față de el. Nu s-a ajuns mai departe de atât; totul s-a încheiat acolo”, declara Carlos Romero după acel meci. În prezent el e la Villarreal.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:19

Lionel Messi, amendat de americani după ce a pălmuit un adversar

10:53

Dennis Man poate reveni în Serie A, după ce a luat titlul în Olanda! Echipa care îl vrea pe jucătorul naţionalei

10:31

Echipa care a stabilit un record uriaş: 109 meciuri consecutive fără înfrângere în campionat! Când a pierdut ultima partidă

9:39

Alex Dobre, ironizat după gesturile controversate făcute la Ploieşti: „Dansul Călușarilor”

9:27

FotoScene halucinante! Meciul a fost întrerupt după ce fanii au invadat terenul, iar poliţiştii au intrat cu caii pe gazon

9:14

Începe noul sezon din Serie A! Ce cotă are Interul lui Cristi Chivu la câştigarea titlului

1 Veste tragică despre Ion Crăciunescu. Mitică Dragomir: „Păcat!” Ce s-a aflat acum despre boala care l-a lovit 2 Semnează cu FCSB! Gigi Becali a anunţat mutarea: „E fotbalist” 3 UPDATEPrimul jucător pe care Mihai Rotaru îl transferă. Meciul cu Ararat este ultimul pentru vedeta Craiovei 4 Transfer uriaș pentru un jucător de națională: a venit oferta de 25 de milioane de euro din Premier League! 5 Anunț teribil înainte de CFR – FCSB: „S-a operat! L-am pierdut pentru două luni!” 6 FotoCine este soția lui Gică Hagi și cu ce se ocupă, de fapt. Ce studii a făcut, puţini români ştiu: „Ea e patroana”
Citește și