Astfel, fiecare echipă va putea face câte cinci înlocuiri în decursul partidelor. Conform modificării făcute în Legile Jocului, acestea vor fi realizate în cel mult trei momente de întrerupere a partidei.
IFAB a acceptat propunerea FIFA
Această nouă regulă intră în vigoare încă din momentul reluării competițiilor, chiar dacă acestea sunt în plină desfășurare. Se specifică, totuși, că este un amendament temporar. De la 1 ianuarie 2021 se va reveni la normal, dacă IFAB și FIFA nu iau decizia extinderii perioadei.
"Decizia implementării acestei modificări de regulament va aparține fiecărui organizator de competiție în parte", se anunță pe site-ul FRF. Este totuși de așteptat ca echipele din Liga 1 să le permită antrenorilor să facă cinci schimbări în fiecare partidă.
Meciurile din campionatul României ar trebui să se reia în luna iunie. Planul pe care LPF și FRF vor să-l pună în aplicare, pentru ca sezonul să ajungă la final, presupune ca echipele să stea în izolare până atunci.
- Modificarea va fi în vigoare până pe 31 decembrie
- Propunerea a fost făcută chiar de FIFA
- Liga 1 s-a putea relua luna viitoare
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- Campionatul Mondial de hochei e live în AntenaPLAY (15-31 mai)
- Interul lui Chivu a făcut prima mutare din mercato! Jucătorul “repatriat” de campioana Italiei
- Doi jucători importanţi ai lui Dinamo, OUT pentru barajul cu FCSB! Cum ar putea arăta primul 11 al “câinilor”
- Crystal Palace – Rayo Vallecano 1-0, în finala Conference League. Mateta deschide scorul
- Finala UEFA Conference League, întreruptă câteva minute! Andrei Rațiu, extrem de vocal
- Situație incredibilă înainte de World Cup! Singurul jucător care locuiește în țara care l-a convocat, blocat în așteptarea vizei
































