Adrian Mutu a recunoscut relaţia de prietenie cu Neluţu Varga, patronul lui CFR Cluj. Acesta şi-l dorea şi când era Dan Petrescu în Gruia.
Adrian Mutu: "CFR, Craiova, FCSB sunt echipe care îţi fac cu ochiul"
"De câte ori mă vedea îmi spunea că mă vrea. De aici până la ofertă e cale lungă. Nu am primit nicio ofertă oficială. Eu sunt antrenor sub contract. Dacă cineva mă vrea, ştie ce are de făcut. Unu, am o clauză, doi, ar trebui să vorbească cu mine.
Dacă m-ar suna Fiorentina, da ar fi tentant. CFR, Craiova, FCSB…sunt echipe care îţi fac cu ochiul. Sunt mulţi antrenori care ar vrea să antreneze aceste echipe. Alţii, cred că ar şi plăti. Sunt antrenor sub contract şi am obţinut o performanţă importantă.
Când s-a scris că sunt la Cluj, eu eram acasă. Îmi spunea mama: 'ce se întâmplă?'", a spus Adrian Mutu.
Selecţionerul României U21 a spus că vrea să se bucure de perioada bună pe care o traversează şi să avanseze treptat în carieră. Până atunci, speră să facă performanţă cu naţionala de tineret pe care a calificat-o la EURO.
"Nici cu FC Argeş nu a fost nimic adevărat. (…) Când o să merg la un club, vreau ca acel club să fie organizat, cu un sistem de management bun.
Potenţial avem mare, asta e clar. Dar, la nivel de Liga 1 avem doar câteva echipe care se ridică la standarde europene, astfel că pretenţiile noastre sunt prea mari. Răzbim greu în Europa, aşa că nu înţeleg de unde pretenţii aşa mari la echipele naţionale.
Eu când vorbesc de băieţii mei, vorbesc de cei mai buni jucători Under 21. Nu am ce să le spun, la nivel fotbalistic ei fac performanţă. S-au calificat pentru a doua oară la un turneu final.
