Adrian Mutu a obţinut cea mai importantă performanţă din cariera de antrenor. Selecţionerul României U21 a ajutat naţionala de tineret să se califice la Campionatul European din Ungaria şi Slovenia.
Micii tricolori au remizat cu Danemarca U21, scor 1-1, şi au obţinut calificarea de pe locul 2 în grupă. Mutu a ţinut să îi mulţumească şi predecesorului său, Mirel Rădoi, care a stat pe bancă la începutul campaniei.
Adrian Mutu, mulţumiri pentru Mirel Rădoi
“Este un lucru important pentru mine, pentru această generaţie de băieţi extraordinari. Sunt fotbalişti de excepţie, pe viitor ei vor forma echipa mare a României. Trebuie să-i mulţumim şi lui Rădoi, el a adus 10 puncte în calificări. Ne-a ajutat şi Bosnia, arbitrul nu ne-a ajutat. Era păcat să pierdem calificarea cu două penalty-uri inventate.
Aceşti băieţi merită felicitari. Dennis Man ne-a şi trimis mesaje… mai sunt 11-12 băieţi care au contribuit la această calificare“, a declarat Adrian Mutu la PRO X.
“Briliantul” a fost supărat că nu s-a putut bucura alături de fanii echipei naţionale. Meciul decisiv, de pe stadionul Ilie Oană, s-a disputat cu tribunele goale.
“E puţin cam nasol pentru că această calificare era mai frumoasă cu stadionul plin. La EURO încercăm să-i reprezentăm cu onoare. E trist, trecem printr-o perioadă dificilă, e frumos când putem oferi câte o bucurie“, a mai spus selecţionerul României U21.
Pentru România U21 a fost a doua calificare consecutivă la turneul final. Anul trecut a ajuns până în semifinale.

- România U21 – Danemarca U21 1-1
- Tricolorii lui Mutu s-au calificat la Campionatul European
- România - Austria e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, duminică, de la 21:45
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Olimpiu Moruțan, după ce a fost decisiv la revenirea la națională: „Dacă vom fi 100% cu Austria, vom scoate un rezultat mare”
- Ce şanse are România pentru locul 2, după ce Bosnia s-a împiedicat de Cipru. Scenarii în care tricolorii prind barajul
- Ilie Dumitrescu a făcut un „pariu” surprinzător după ce România a învins Moldova: „El va fi titular cu Austria”
- Pleacă Mircea Lucescu de la naţionala României? “Să vedem dacă meciul cu Austria va fi ultimul”
- Mircea Lucescu l-a lăudat pe Ianis Hagi după victoria cu Moldova: „Preia rolul lui Stanciu”. Ce a spus despre meciul cu Austria