Închide meniul

Jose Mourinho, suma uriaşă pe care a câştigat-o în urma demiterilor! Tottenham îi va plăti 34 de milioane de euro!

Antena Sport Publicat: 19 aprilie 2021, 10:32

Comentarii
Jose Mourinho, suma uriaşă pe care a câştigat-o în urma demiterilor! Tottenham îi va plăti 34 de milioane de euro!

Jose Mourinho, în timpul unui meci / ProfimediaImages

În total, Jose Mourinho a ajuns să câştige din clauzele de reziliere 93.5 milioane de lire sterline (107 milioane de euro). Totul a început în 2007, atunci când Chelsea îi plătea 20,77 milioane de euro. Au urmat Real Madrid – 19,62 milioane de euro, în 2012, Chelsea – 14.43 de milioane, în 2015 şi 17.31 milioane, în 2018.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jose Mourinho, demis de Tottenham după un scandal uriaş

Daniel Levy, preşedintele lui Tottenham, nu a mai ţinut cont de cele 34 de milioane de euro şi l-a demis pe Jose Mourinho după ce între cei doi ar fi izbucnit un scandal uriaş.

The Special One nu şi-ar fi dorit ca Tottenham să joace în noua competiţie Super Liga Europei şi ar fi refuzat să îi scoată pe jucători la antrenament. A fost momentul în care Levy a luat decizia. 

Jose Mourinho, demis de Tottenham după cel mai slab sezon

Este pentru prima oară în cariera lui The Special One când acesta pleacă de la un club fără să câştige niciun trofeu. După 32 de meciuri, Tottenham ocupă locul 7 în campionat, cu 50 de puncte, la cinci puncte de West Ham United, de locul 4, de Champions League.

Reclamă
Reclamă

Echipa londoneză a fost eliminată de Dinamo Zagreb în optimile de finală ale Europa League, cu scorul general de 3-2.

Pe de altă parte, Daniel Levy a decis să nu îi lase oportunitatea lui Jose Mourinho să aibă un nou duel cu Pep Guardiola. Tottenham o întâlneşte pe Manchester City, la finalul acestei săptămâni, în finala Cupei Ligii.

Jose Mourinho a pierdut mai multe meciuri la Tottenham, 23 în 86 de partide, decât o făcuse la celelalte echipe, 15 din 127 la Porto, 21 din 185 la Chelsea, 15 din 108 la Inter şi 22 din 178 la Real Madrid.

Reclamă

Mai mult, sezonul 2020-2021 este cel mai slab din cariera lui Jose Mourinho: el a pierdut 13 meciuri în toate competiţiile, mai multe decât în oricare altă stagiune.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ar trebui păstrat Dennis Politic la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:36
“Ne-am atins obiectivul!” Elias Charalambous încrezător în şansele FCSB pentru play-off. De ce nu a jucat Ngezana
23:15
BREAKING NEWSDennis Politic a plecat de la FCSB! Anunțul făcut de campioana României
23:12
Salariu dublat pentru un titular de la FCSB, după victoria cu Botoșani. Anunțul lui Gigi Becali: „Asta e promisiunea”
23:09
VideoIftime: “Suntem cu apa până la gât!” De ce nu mai crede în play-off
22:56
Gigi Becali a spus de ce l-a lăsat pe bancă pe Daniel Bîrligea, în FCSB – Botoșani 2-1: „Eu sunt stăpân, restul slujitori”
22:56
Darius Olaru rămâne cu picioarele pe pământ, după victoria cu Botoșani: „Ne-am făcut meciul singuri greu”
1 Dennis Politic pleacă de la FCSB, dar rămâne în Liga 1! Echipa cu care va semna 2 BREAKING NEWSAdrian Mititelu a câștigat procesul pentru palmaresul Universității Craiova! Lovitură pentru Rotaru 3 FotoAfacerea uriaşă pe care Gigi Becali se chinuie să o vândă de ani buni: “M-am gândit să îi dau în judecată” 4 Destinaţie surpriză pentru portarul FCSB. Gigi Becali îşi dă acordul: “Eu spun că vrea” 5 Daniel Pancu a anunțat în direct noul transfer al lui CFR Cluj. Jucătorul asociat cu FCSB semnează cu rivala 6 “Mititelu nu a avut nimic” Prima reacţie din partea Universităţii Craiova după decizia privind palmaresul
Citește și