“Europa suferă din cauza coronavirusului. (…) Sănătatea publică a devenit singura prioritate pentru toată lumea. Din acest motiv, considerăm că oprirea totală a fotbalului european este mai mult decât rezonabilă.
“Suntem ferm convinşi că revenirea la stadion se va face strict din interes financiar. Facem apel la organele competente să fie suspendate în continuare competiţiile fotbalistice până când deplasarea la stadion va redeveni un obicei fără riscuri pentru sănătatea publică”, se arată în comunicat.
Dinamo și U Cluj, pe lista cluburilor care au semnat petiția
Printre semnatari se numără aproape 200 de grupuri de fani italieni, dar şi suporteri portughezi, belgieni, francezi, germani şi spanioli. Mai mult, PCH și ”Șepcile Roșii”, suporterii lui Dinamo și U Cluj, se află și ei pe listă.
Cel mai probabil, Liga 1 va începe pe 13 iunie. Meciurile se vor disputa cu porțile închise.
- Fanii din toată Europa cer oprirea fotbalului
- Ultrașii de la Dinamo și U Cluj au semnat petiția
- Liga 1 se poate relua pe 13 iunie
- Austria - România e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 7 iunie, de la ora 21:45
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- “Bine, idiotule” Întrebarea despre Lionel Messi care l-a făcut pe Ronaldo să ia prin surprindere pe toată lumea!
- Brescia dispare după 114 ani de existență! Ce s-a întâmplat cu fosta echipă a lui Hagi, Răducioiu și Lucescu
- Jose Mourinho vrea să dea lovitura la Fenerbahce! Antrenorul a pus ochii pe un star în Serie A
- Kylian Mbappe şi-a desemnat favoritul la Balonul de Aur 2025! Cu cine va vota căpitanul Franţei
- Cristiano Ronaldo va rata Campionatul Mondial al Cluburilor! De ce a refuzat starul portughez toate ofertele