Gary Neville a răbufnit când a auzit că Premier League s-ar putea relua. "Câți oameni trebuie să moară jucând fotbal?"

Iulian Focșăneanu Publicat: 29 aprilie 2020, 13:21

Comentarii
Gary Neville a răbufnit când a auzit că Premier League s-ar putea relua. "Câți oameni trebuie să moară jucând fotbal?"

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Conform acestui plan, de pe 8 iunie partidele se vor juca pe stadioane neutre. Guvernul Marii Britanii a acceptat soluția de compromis, spre stupefacția lui Garry Neville. Legenda lui Manchester United nu înțelege de ce se dorește asumarea riscurilor și a lansat un atac furibund.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gary Neville nu își dorește reluarea Premier League

Fostul internațional englez asigură că s-ar face o mare greșeală dacă se vor juca meciuri pe timpul pandemiei. Neville vrea ca oficialii Federației să urmeze modelul din Ligue 1 și Eredivisie, suspendate definitiv.

"Oficialii FIFA au spus că nu ar trebui să se mai dispute meciuri de fotbal până în luna septembrie. Cred că, dacă s-ar fi luat o decizie fără să se bazeze pe criterii economice, nu s-ar fi mai jucat nicio partidă câteva luni. 

Oamenii evaluează acum riscul. Câți oameni trebuie să moară jucând fotbal în Premier League până să devină un lucru nepotrivit? Un jucător? E nevoie ca o persoană din staff să ajungă la terapie intensivă? Ce riscuri trebuie să ne asumăm, din moment ce discuția este pur economică?", a reacționat Gary Neville pentru Sky Sports.

Cluburile din Premier League vor suferi o lovitură financiară imensă, în cazul în care se renunță la "Project Restart". Se estimează pierderi de 1.25 miliarde de euro. După 29 de etape, Liverpool este lider în competiția internă. Cormoranii mai au nevoie de două victorii pentru a câștiga, matematic, titlul. Manchester United ocupă poziția a 5-a.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va străluci în ultimele meciuri din faza grupelor de la Campionatul Mondial?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
4:34

LIVE VIDEORD Congo – Uzbekistan 3-1. Africanii s-au calificat în 16-imile de finală ale Cupei Mondiale

4:28

Columbia 0-0 Portugalia. Lucho Diaz câștigă grupa, Ronaldo se pregătește de un duel iberic în optimi

3:45

Iordania – Argentina LIVE VIDEO (05:00), pe Antena 1 și AntenaPLAY. Meci cu Istvan Kovacs la centru. Messi, rezervă

3:40

Algeria – Austria LIVE VIDEO (05:00), pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY. Meci de totul sau nimic la Cupa Mondială

3:05

Selecţionerul şi-a anunţat demisia, după eliminarea de la Campionatul Mondial. Mesaj emoţionant : “A fost o onoare”

2:46

Harry Kane a scris istorie pentru Anglia, după ce a marcat din nou la Mondial. Borna impresionantă stabilită

1 Cum arată în timp real 16-imile Campionatului Mondial 2026! S-au stabilit nouă meciuri. 28 de echipe calificate 2 Surpriză pentru Mihai Stoica şi Gigi Becali. Jucătorul a ajuns în cantonament! 3 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 4 EXCLUSIVDinamo, transferuri pe modelul U Cluj? Fotbalistul aflat pe lista “câinilor” 5 Un nou transfer pentru FCSB! Gigi Becali a confirmat negocierile: “I-am spus lui MM” 6 Denis Alibec a semnat. Rămâne tot în Liga 1!
Citește și