Închide meniul

Reacţia LPF după ce încă un arbitru din Liga 1 a fost depistat pozitiv cu COVID-19. Ce se întâmplă cu meciurile din campionat

Silviu Corneanu Publicat: 4 iulie 2020, 10:36 / Actualizat: 12 mai 2021, 10:58

Comentarii
Reacţia LPF după ce încă un arbitru din Liga 1 a fost depistat pozitiv cu COVID-19. Ce se întâmplă cu meciurile din campionat

Gino Iorgulescu şi Justin Ştefan, la o conferinţă organizată de LPF

Secretarul General al LPF, Justin Ştefan, susţine că, momentan, nu se va lua nicio măsură în ceea ce priveşte programrea meciurilor din Liga 1, atât timp cât cluburile nu fac obiectul unei anchete epidemiologice.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În altă ordine de idei, Justin Ştefan a anunţat faptul că arbitrul asistent de la FCSB – Botoşani, Mircea Grigoriu, a fost înlocuit.

Justin Ştefan: "Programările rămân valabile"

"Am aflat despre ce este vorba. Momentan nu se întâmplă nimic. Suntem în legătură cu CCA. Arbitrul de diseară, de la FCSB-Botoşani, a fost schimbat. Atât timp cât cluburile nu fac obiectul unei anchete epidemiologice, programările rămân valabile. Într-o partidă de fotbal, arbitrul nu stă faţă în faţă, timp de 15 minute, cu un jucător. 

Se consideră contact atunci când stai în aer liber, timp de 15 minute, la o distanţă mai mică de 2 metri, ceea ce nu este cazul la un meci de fotbal. Un club va fi oprit de la programare doar dacă face obiectul unei anchete epidemiologice", a declarat Justin Ştefan pentru AntenaSport.

Iulian Călin şi Robert Avram, depistaţi pozitiv cu COVID-19

Vestea că Iulian Călin a fost depistat pozitiv vine într-un moment în care un alt arbitru, Robert Avram, a fost testat pozitiv cu COVID-19.

Reclamă
Reclamă

Acesta este internat în spital şi prezintă simptomele bolii. Are frisoane şi febră şi este sub stricta supraveghere a medicilor. Avram a fost rezervă în meciul Dinamo-Sepsi, din play-out-ul Ligii 1.

FRF a suportat costurile pentru testele arbitrilor

Federația Română de Fotbal a anunțat și că unul dintre arbitri de Liga 2 a fost testat pozitiv. Lotul pentru Liga 1 și meciurile care se dispută în Liga 2 cuprinde 70 de arbitri.

Aceștia au efectuat până acum trei teste, de la începutul lunii iunie și până în prezent. Costurile acestor testări sunt suportate integral de Federația Română de Fotbal.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 10 dec.
Real Madrid – Manchester City 1-2, în meciul serii din UCL. Viitorul lui Xabi Alonso, în pericol. Rezultatele și clasamentul
23:52 10 dec.
Cum se poate califica FCSB în „primăvara europeană”. Calculele făcute de Mihai Stoica înaintea meciului cu Feyenoord
23:49 10 dec.
Antoine Baroan, OUT din iarnă de la Rapid? “Dacă nu realizează unde este…”
23:46 10 dec.
Franța și Olanda s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial. Cum arată „careul de ași”
23:14 10 dec.
Au greșit competiția! Meciul din Champions League la care s-a auzit imnul Europa League înainte de start
23:14 10 dec.
Erling Haaland, record uriaș după ce a marcat în Real Madrid – Manchester City. Cifre fabuloase pentru starul lui Guardiola
1 Gigi Becali vrea un alt fundaș din Liga 1, după ce transferul lui Kevin Ciubotaru a intrat în impas. Noua țintă de la FCSB 2 Arne Slot a recunoscut că nu a fost penalty în Inter – Liverpool 0-1! Reacţia genială a olandezului 3 Nota primită de Cristi Chivu după ce Inter a pierdut cu Liverpool. Verdictul dat de italieni 4 Cristi Chivu, reacție dură după penalty-ul controversat primit de Liverpool în victoria cu Inter: „Să înțeleagă!” 5 Lovitură pentru Universitatea Craiova! Un jucător de bază, direct pe masa de operaţie! Nu va mai juca în 2025 6 Super-transferul anunţat de Gigi Becali la FCSB nu e făcut! Agentul a rupt tăcerea: “Asta e prioritatea”
Citește și