UTA Arad se revoltă, după înjumătățirea punctelor: "Ni se ia munca"

Antena Sport Publicat: 13 mai 2020, 20:02

Comentarii
UTA Arad se revoltă, după înjumătățirea punctelor: "Ni se ia munca"

UTA era lider detașat în momentul în care Liga 2 s-a întrerupt

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

UPDATE: Comunicatul oficial al clubului UTA Arad

Clubul UTA Arad a reacționat printr-un comunicat oficial, postat pe site-ul oficial. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Federația Română de Fotbal a prezentat pentru vot trei scenarii de încheiere a competiției Ligii a II-a. Se știa de dinainte că două din aceste trei scenarii vor primi foarte puține voturi, deoarece nu se pot realiza logistic și financiar. Cum s-a și întâmplat, de fapt. Scenariul 1: jucarea tuturor celor 14 etape rămase – 1 vot, scenariul 2: play-off / play-out cu înjumătățire de puncte – 0 voturi, scenariul 3: doar play-off cu înjumătățire de puncte – 15 voturi.

Federația Română de Fotbal nu a prezentat niciun scenariu viabil, fără înjumătățire de puncte, în care să primeze meritul sportiv.

Respectăm votul democratic al cluburilor din Liga a II-a, vom demonstra pe teren forța UTA-ei.

Menționăm că F.R.F., organizator și al competiției Liga a III-a, a validat scenarii în care echipele care conduceau clasamentele seriei cu minim 3 puncte au fost promovate direct, arbitrând astfel cu măsură diferită eșaloanele la care este organizator",  se arată în comunicatul UT-ei Arad.   

Reclamă
Reclamă

Laszlo Balint: "Ni se ia munca"

Antrenorul Laszlo Balint s-a arătat dezamăgit de hotărârea deciderii promovatelor în urma unui playoff. UTA Arad avea un avans de 10 puncte și părea de neoprit în cursa spre Liga 1. Acum, avansul va fi de doar 5 puncte. 

"E clar că e o decizie care ne dezavantajează. E păcat că se ia munca atâtor luni. Noi nu avem acum ce face, trebuie să ne supunem. Am vorbit și cu băieții, sunt montați, mai ales după ce li s-a întâmplat. Pot să spun că mă așteptam la decizia asta. Singura echipă prejudiciată suntem noi. Poate să spunem că și Turris, care intră cu un meci mai puțin, dar ei nu pierd 5 puncte, cel mult unul și jumătate", a declarat antrenorul UT-ei Arad, Laszlo Balint, pentru Gazeta Sporturilor. 

Clasamentul din playoff-ul Ligii 2

  • UTA Arad        25 puncte
  • CS Mioveni     20 puncte
  • Turris               20 puncte
  • FC Argeș         19 puncte
  • Petrolul            19 puncte
  • Rapid               19 puncte
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina Nuno Campos cu Dinamo în primul sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:56 7 iun.

Semnează cu CSM București, după ce a câștigat Champions League cu Metz: „Abia aștept”

23:07 7 iun.

Două transferuri ratate la FCSB. Anunțul lui Mihai Stoica: „Dacă ne grăbeam, avem și trei jucători deja”

22:50 7 iun.

Florentino Perez, victorie categorică la alegerile pentru președinția lui Real Madrid: „Este o zi fericită!” Mesajul lui Mourinho

22:48 7 iun.

„Trebuie să vorbesc cu el!” Mesajul cutremurător al selecționerului, după ce Eriksen s-a prăbușit pe gazon

22:23 7 iun.

„E groaznic”. A văzut ce s-a întâmplat cu Christian Eriksen și a rămas „mască”: „E a doua oară când se întâmplă!”

22:07 7 iun.

VideoJurnal Antena Sport | Cineva să-l oprească!

1 O nouă plecare anunțată de Dinamo, la câteva ore după aducerea lui Nuno Campos 2 Lovitură uriașă pentru Craiova! Anunțul făcut de impresarul lui Al-Hamlawi: „Să fie clar!” 3 Gigi Becali a primit o ofertă de 7 milioane de euro pentru un star de la FCSB. Anunţul patronului 4 Gigi Becali a dat cea mai tare lovitură la FCSB! “Semnează pe 2 ani” 5 Adi Ilie a anunţat care sunt cei 3 jucători ai viitorului naţionalei României: “Sper că Hagi şi-a dat seama” 6 Sorin Cârţu a anunţat “cel mai tare transfer făcut de Universitatea Craiova în această vară”
Citește și