Legendarul antrenor al Stelei a rememorat cea mai mare performanță a fotbalului românesc, câștigarea Cupei Campionilor Eupeni. Acesta era pe bancă, iar ”Tata Puiu” îi era secund. Mai mult, el a fost trimis pe teren, în meciul cu Barcelona, în minutul 73, în locul regretatului Lucian Bălan.
Emerich Ienei: ”Cel mai tare moment a fost câștigarea Cupei Campionilor”
”Cel mai tare a fost câştigarea Cupei Campionilor, pe când a fost jucător şi antrenor secund. El nu mai jucase de doi ani de zile şi doar antrenamente a făcut aşa, dar eu am ţinut cont că avea o tehnicitate deosebită şi că putea să ne ajute.
Înainte de a juca la Sevilla, a mai jucat în nişte meciuri amicale şi atunci îl băgam mereu în repriza a doua ca să joace, ca să prindă o pregătire fizică oarecare. Nu trebuia să-l mai conving, pentru că i-am spus `Puiule, trebuie să intri.
Trebuie să intri şi să ţii mingea, să duci mingea din terenul nostru în terenul lor şi acolo să încerci să ajungi în faţa porţii şi să poţi şi să finalizezi`. El a făcut treaba asta. A tras vreo trei sau patru mingi la poartă foarte periculoase”, a spus Ienei, în exclusivitate pentru AntenaSport.
Steaua – Barcelona 0-0, 2-0 (după penalty-uri)
Steaua: Helmuth Duckadam – Ştefan Iovan, Adrian Bumbescu, Miodrag Belodedici, Ilie Bărbulescu – Lucian Bălan (Anghel Iordănescu – '73), Gavril Balint, Ladislau Boloni, Mihail Majearu – Marius Lăcătuş, Victor Piţurcă (Marin Radu II – '107).
FC Barcelona: Francisco Gonzalez Urruticoechea – Gerardo Miranda Concepcion, Miguel Bernardo Blanquetti, Jose Ramon Alexanco Ventosa, Julio Alberto Moreno Casas – Victor Munoz Manrique, Bernd Schuster (Jose Moratalla Claramunt – '85), Marcos Alonso Pena, Angel Pedraza Lamita – Steve Archibald (Angel 'Pichi' Alonso Herrera – '106), Francisco Jose Carrasco Hidalgo.
- Anghel Iordănescu împlinește azi 70 de ani
- În 1986, Iordănescu avea doi ani fără fotbal profesionist
- Iordănescu era secundul lui Ienei, când Steaua a câștigat CCE
- Spania - Arabia Saudită e duminică, de la ora 19:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Belgia . Iran e duminică, de la ora 22:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Mihai Stoica, anunţul momentului la FCSB. Starul care are “ofertă pe bani mulţi”
- Un fotbalist a primit interzis în România! Motivul sancțiunii uluitoare dictate de Comisia de Disciplină
- Zeljko Kopic a revenit în România şi a oferit prima reacţie după despărţirea de Dinamo
- Atacantul transferat cu scandal de Dinamo, pariul pentru noul sezon: “Cred foarte mult în el”
- Dorinel Munteanu şi-a găsit echipă şi semnează, după retrogradarea cu Hermannstadt: “Discuţii finale”































