Închide meniul

Ana Maria Popescu a câştigat medalia de argint la Cupa Mondială din Dubai! Performanţă remarcabilă pentru scrimera de 37 de ani. Reacţie fabuloasă a româncei!

Iulian Focșăneanu Publicat: 4 decembrie 2021, 21:24

Comentarii
Ana Maria Popescu a câştigat medalia de argint la Cupa Mondială din Dubai! Performanţă remarcabilă pentru scrimera de 37 de ani. Reacţie fabuloasă a româncei!

Facebook Ana Maria Popescu

În finală, Ana Maria Popescu a fost învinsă de Katrina Lehis, cu 14-15. I-a permis reprezentantei Estoniei să îşi ia revanşa pentru ceea ce s-a întâmplat la Jocurile Olimpice. Lehis a pierdut în faţa româncei în semifinale.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ana Maria Popescu a obţinut medalia de argint la Cupa Mondială

Argint pentru Ana Maria Popescu la Dubai!

Ana Maria Popescu a încheiat anul 2021 cu o medalie de argint cucerită în proba individuală la Cupa Mondială găzduită de Emiratele Arabe Unite. În Dubai, Ana Maria a trecut de faza grupelor cu cinci victorii din tot atâtea meciuri disputate, iar pe tabloul principal a intrat direct în sferturile de finală. A depășit această fază printr-o victorie cu 15-5 la o reprezentantă a gazdelor, Zainab Al Hosany, pentru ca în semifinale, Ana Maria să o învingă pe Alanoud Al Saady (EAU), de care a dispus cu tot cu 15-5.

Finala a fost disputată în compania estoniencei Katrina Lehis, pe care Ana Maria o învinsese anul acesta, la Tokyo, în semifinalele olimpice. De această dată, victoria i-a revenit Katrinei, care s-a impus la limită, cu 15-14. Ana Maria a obținut argintul concursului și a pierdut pentru a treia oară un meci împotriva estoniencei.

În competiția masculină, stelistul Andrei Burghelea s-a calificat în 16-imi, unde l-a întrecut pe Saif Ahmed (EAU) cu 15-12, însă a fost eliminat în optimi de către kazahul Elmir Alimzhanov, care s-a impus cu 15-9. La finele Open-ului din Dubai, Andrei s-a clasat pe locul 14“, este anunţul făcut de COSR.

Reclamă
Reclamă

Apăi… eu când mă apuc de o treabă, nu mă dau bătută aşa uşor. Argint până la capăt şi tot la o tuşă diferență. 14-15 în finală pentru Katrina Lehis. Felicitări tuturor pentru participare şi un mare BRAVO pentru Mihail G. Kouzev şi MK Fencing Academy MKFA, United Arab Emirates UAE pentru organizare.

P.S. acum fug să mă îmbrac în fetiță pentru că mi-a promis domn’antrenor Popescu o cină delicioasă. Încearcă şi el să profite… ştie că de mâine e singurul chef din casă“, a fost prima reacţie oferită, pe Facebook, de Ana Maria Popescu.

Reclamă

Ana Maria Brânză, cea mai bună spadasină a lumii pentru a cincea oară

Luna trecută, Ana Maria Brânză (37 ani) a fost declarată, de Federaţia Internaţională de Scrimă, cea mai bună spadasină a lumii.

Palmaresul impresionant al Anei, 3 medalii olimpice, 6 mondiale şi 11 europene, cu 9 medalii de aur în total, plus cele 37 de Cupe Mondiale câştigate, e unul al recordurilor în scrima românească, ea fiind cea mai titrată scrimeră din România.

Ana a fost desemnată cea mai bună spadasină a lumii în sezoanele 2007-2008, 2008-2009, 2012-2013, 2019-2020, 2020-2021.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:41
“Va fi alt selecţioner în Nations League?” Răspunsul lui Stoichiţă, după discuţiile despre Hagi la naţională!
10:49
VIDEOGabi Tamaş a înjurat ca la uşa cortului un concurent la Survivor România. Ce s-a întâmplat
10:42
Reacţia lui Mihai Stoica după ce Baiaram a scuipat un fan, iar Cârţu a acuzat că se fac jocurile pentru FCSB!
10:05
Revenire spectaculoasă a lui Bogdan Lobonţ în Liga 1! Clubul cu care negociază
9:56
Ce schimb de mesaje au avut Daniel Pancu şi Cristiano Bergodi, după scandalul de la CFR – U Cluj 3-2!
9:20
Cutremur la PSG! Dembele şi Vitinha şi-au atacat colegii după înfrângere. Luis Enrique: “Nu voi permite asta”
1 Verdictul lui Cristi Balaj despre faza care a decis meciul Universitatea Craiova – FCSB 2-2 2 Alimentul la care Gigi Becali a renunțat definitiv: “Sunt ca la 20 de ani”. Şi Gică Hagi l-a tăiat de pe listă 3 Verdictul CCA după ce Radu Petrescu a anulat incredibil un gol valabil în Petrolul – FC Argeş! 4 Ce le-a putut spune Radu Petrescu pe teren argeşenilor după golul anulat uluitor în Petrolul – Argeş 2-1 5 UPDATEMihai Stoica neagă că a rămas fără permis de conducere: “Nu mi-a fost reținut carnetul” 6 Gigi Becali mai pierde un jucător. O fostă campioană a Suediei a făcut ofertă
Citește și