Închide meniul
EXCLUSIV AS.ro LIVE

Claudia Nechita se va lupta pentru România la Tokyo. În afară de box, se pricepe şi la fotbal! “Dacă facem o echipă, ne batem cu oricine”

Mihai Ispas Publicat: 25 iunie 2021, 20:25 / Actualizat: 26 iunie 2021, 0:04

Comentarii
Claudia Nechita se va lupta pentru România la Tokyo. În afară de box, se pricepe şi la fotbal! Dacă facem o echipă, ne batem cu oricine

Claudia Nechita şi Adrian Lăcătuş, invitaţi la AS.ro LIVE

Claudia Nechita are 28 de ani. De box s-a apucat când avea doar 13 ani şi jumătate. Colegii o ştiau de frică la şcoală.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Claudia Nechita şi Adrian Lăcătuş, invitaţi la AS.ro LIVE

“Le era frică de mine puţin. Mă respectau pentru ce făceam. Eram văzută altfel decât celelalte colege.

Este greu, dar nu mai contează. Când ajungi să îţi îndeplineşti obiectivele pe care ţi le-ai propus, nu mai contează toată munca pe care ai depus-o”, a povestit Claudia.

Sportiva şi-a tatuaj cercurile olimpice înaintea a obţine calificarea la Tokyo.

“Când m-am apucat, nu ştiam cu ce se mănâncă boxul. Nu ştiam de Olimpiadă sau de Campionatul European şi Campionatul Mondial”, a mai spus Nechita, care a cochetat şi cu fotbalul.

Reclamă
Reclamă

Şi celelalte fete din lotul de box ştiu să dea cu piciorul în minge.

“Sunt zile din program când o fac (n.r. le las să joace fotbal). Se şi pricep, se şi descarcă. E altceva decât boxul. Merită tot respectul pentru asta. N-avem timp, dar dacă fac o echipă din fete, ne putem bate cu orice (n.r. râde)”, a spus Adrian Lăcătuş, la AS.ro LIVE.

Claudia Nechita: “E o fericire pe care nu o pot descrie în cuvinte”

La începutul lunii, în turneul de calificare de la Paris, în limitele categoriei 57 de kg, Claudia Nechita a cîştigat în faţa campioanei mondiale din 2018, nemţoaica Ornella Wahner, iar în partida decisivă, eleva lui Adrian Lăcătuş a trecut, cu 5-0, de reprezentanta Turciei, Guldagi Aycan.

Reclamă

„Dacă cu câteva luni în urmă doar când mă gândeam la calificări simțeam un fior în stomac, acum trăiesc momentele în care visam că o să mă calific la Olimpiada de la Tokyo și e o fericire pe care nu o poți descrie în cuvinte! Sunt foarte recunoscătoare pentru tot ce am trăit aici! Sunt fericită că am reușit prin victoriile mele să aduc zâmbete si fericire în sufletele tuturor oamenilor care mă cunosc și care mă respectă pentru ceea ce fac!”, a scris pugilista pe Facebook, după ce a obţinut biletele pentru Tokyo.

  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:10
Jucătorii de la FCSB, înjuraţi ca la uşa cortului! “Ne înjură de ne rup, ăsta e caracterul lor”
9:55
O nouă pierdere pentru Universitatea Craiova. Ce jucător de bază s-a accidentat
9:35
România – Brazilia LIVE VIDEO (11:00, AntenaPLAY). Miză uriaşă pentru tricolori la Cupa Mondială Echipe Mixte 2025
9:26
Afacerea în care Dan Șucu are pierderi de 33,3 milioane de euro. Raport fiscal dezastruos pentru român
8:58
Ilie Dumitrescu a ascultat interviul jucătorului de la FCSB şi l-a contrazis pe loc: “Eu nu cred”
8:38
Ce cotă a ajuns să aibă Max Verstappen la câştigarea titlului mondial la Abu Dhabi
1 Câţi bani a încasat Ronaldinho pentru meciul jucat la Iaşi, contra legendelor României. Suma incredibilă 2 “E fotbalist de fotbalist!” Gigi Becali a găsit noua “perlă” de la FCSB 3 Salariul fabulos pe care îl câştigă un jucător al Universităţii Craiova. E cel mai bine plătit jucător din Liga 1! 4 Afacerea cu care Gigi Becali a făcut primul milion de euro. Povestea basculantei cu bani: “I-am descărcat în curte” 5 E nebunie cu transferul lui Louis Munteanu! Anunţul făcut în Franţa! Neluţu Varga dă lovitura 6 Gigi Becali a făcut praf un jucător, după Farul – FCSB 1-2: “Doarme pe teren! Bine că nu am dat bani pe el”
Citește și