CSA Steaua Bucureşti, CS Dinamo Bucureşti şi CSM Oradea şi-au aflat adversarele din Liga Campionilor la polo

Publicat: 13 august 2024, 21:05

CSA Steaua Bucureşti, CS Dinamo Bucureşti şi CSM Oradea, primele trei clasate în Superliga Naţională de polo pe apă, şi-au aflat adversarele din Liga Campionilor, în urma tragerii la sorţi efectuate marţi la Nyon.

Campioana Steaua va evolua direct în Grupa A a competiţiei, alături de VK Novi Beograd (Serbia), Hannover 1898 (Germania), CSA Steaua Bucureşti şi câştigătoarea Grupei preliminare C, din care fac parte AN Brescia (Italia), Spandau 04 Berlin (Germania), CSM Oradea, Enka Istanbul (Turcia) şi PAOK Salonic (Grecia). CSM Oradea va fi gazda grupei sale în perioada 12-15 septembrie, în Bazinul Olimpic ”Ioan Alexandrescu” din Oradea.

Vicecampioana Dinamo va evolua în Grupa preliminară A, la Dubrovnik, alături de Jug Adriatic Osiguanje Dubrovnik (Croaţia), CN Barcelona (Spania), Jadran Herceg Novi (Muntenegru) şi VK Banja Luka (Bosnia-Herţegovina). Câştigătoarea se va califica în Grupa C, din care fac parte Zodiac CNA Barceloneta (Spania), CN Marseille (Franţa) şi VasasPlaket (Ungaria), scrie agerpres.ro.

România s-a clasat pe locul 12 la Jocurile Olimpice

Naţionala României a încheiat pe locul 12, ultimul, în urma rezultatelor din grupa A: 7-14 cu Grecia, 8-14 cu SUA, 8-11 cu Croaţia, 7-18 cu Italia şi 7-10 cu Muntenegru. Tricolorii s-au calificat la JO datorită clasării pe locul 10 la Campionatul Mondial, fiind prima echipă eligibilă în urma retragerii din competiţia de la Paris a Africii de Sud.

Echipa României a participat ultima dată la Jocurile Olimpice în 2012, când s-a clasat pe locul 10. Cea mai bună clasare a sa a fost la ediţia din 1976, când a fost pe locul 4.

La ce echipă va juca Ianis Hagi în noul sezon?

Joyskim Dawa, gafă uriaşă în careul FCSB-ului! Birmancevic a făcut dubla după penalty-ul comis de fundaşul roş-albaştrilor

22:15

LIVE SCOREPAOK – Malmo 3-4! Nebunie totală la Salonic. Suedezii au marcat în prima repriză de prelungiri şi sunt calificaţi la acest scor

21:41

FotoScenografie spectaculoasă la FCSB – Sparta Praga! Fanii au umplut Ghencea în meciul decisiv pentru play-off-ul Champions League

21:39

Final uluitor de repriză în PAOK – Malmo! Trei goluri în 6 minute. Grecul Koulierakis, execuţie de pe altă planetă

1 FotoImagini rare cu părinţii Mihaelei Cambei! Confesiunea emoţionantă a mamei: „Tot timpul îmi venea să plâng!” 2 FotoIubita lui Valentin Mihăilă, răvăşitoare pe plaja din Monaco: „Sirenă”. Ami l-a dat peste cap pe atacantul român 3 Poli Iaşi – Dinamo 2-2! „Câinii” rămân fără victorie în deplasare, dar sunt pe loc de play-off după cinci etape 4 „Era o nenorocire!” Mihai Stoica a venit cu replica, după ce Louis Munteanu a spus că nu a vrut să se transfere la FCSB 5 Ce „medalie” i-a fost propusă lui Jordan Chiles, după ce TAS i-a acordat bronzul Anei Bărbosu: „Contactează-mă!” 6 Dan Şucu, şedinţă de urgenţă cu Neil Lennon! Decizia luată după startul dezastruos de sezon de la Rapid