Video

Denis, pericol public! Denis Mihai i-a adus României medalia de AUR la Campionatul European de Lupte U23

Iulian Focșăneanu Publicat: 14 martie 2023, 20:58

Denis Mihai a devenit campion european / Antena Sport

Denis Mihai i-a adus României medalia de aur la Campionatul European de Lupte U23 care are loc la Sala Polivalentă. Este o performanţă remarcabilă reuşită de sportivul din Bacău.

România îl are la lupte pe…. Denis pericol public! Denis Mihai a adus primul aur al României la Europeanul de seniori sub 23 de ani, de la Bucureşti. A fost purtat pe brate de prieteni.

Denis Mihai i-a adus României medalia de aur la Campionatul European de Lupte U23

În finală, Denis Mihai l-a bătut pe un armean şi a luat primul lui aur european.

(Reporter: Acesta este primul aur?) La nivel înalt, da. Deocamdată nu ştiu cum este, poate dacă ne mai întâlnim şi altă dată, o sa vă spun„, a spus Denis Mihai pentru AntenaSport.

Denis a băgat deja spaima în adversari. Şi vrea să o facă şi la Jocurile Olimpice.

(Reporter: Tu eşti Denis pericol public?) La lupte! (Reporter: Care este visul tău?) Să iau cât mai multe medalii la Olimpiadă„, a mai spus luptătorul român.

La Europeanul de la Bucuresti, Denis Mihai i-a avut aproape pe prietenii lui. Anul trecut, a câştigat bronzul la competiţia similară de la Plovdiv.

Denis Florin Mihai, performanţa carierei

Sportivul Denis Florin Mihai a asigurat prima medalie a României la Campionatele Europene de lupte Under-23, găzduite de Sala Polivalentă de la Bucureşti, luni, după ce s-a calificat în finala cat. 55 kg, la greco-romane, anunţă agerpres.ro.

Mihai l-a învins în finală pe armeanul Karapet Manvelian, cu scorul de 7-3. Trecuse în sferturi pe moldoveanul Leonid Moroz, iar în semifinale de ucraineanul Eduard Strilciuk.

În limitele cat. 63 kg, Petru Victor Alexe a fost învins în preliminarii de polonezul Mairbek Salimov, iar la cat. 77 kg, Iulian Vasile Lungu a cedat în calificări în faţa georgianului Hvicea Ananidze.

România participă la competiţie cu 30 de sportivi, la greco-romane urmând să mai evolueze Adrian Daniel Anton (cat. 60 kg), Iosif Alexandru Ionescu (cat. 67 kg), Igor Andrei Botez (cat. 72 kg), Vasile Daniel Cojoc (cat. 82 kg), Ionuţ Florin Cristinel Goşa (cat. 97 kg).

Anul trecut, delegaţia României a încheiat Campionatele Europene de lupte Under-23 de la Plovdiv cu cinci medalii, aurul câştigat de Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg), argintul cucerit de Amina Roxana Capezan (cat. 65 kg), Maria Larisa Niţu (cat. 72 kg) şi Krisztian Biro (cat. 74 kg, lupte libere) şi bronzul obţinut de Denis Florin Mihai (cat. 55 kg, greco-romane).

0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu
29
22:35
Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului”