Închide meniul

Dezvăluirea lui Alexandru Bourceanu, după calificarea în finala Campionatului Mondial de Minifotbal: „Asta e forța noastră”

Alex Ioniță Publicat: 3 noiembrie 2023, 19:04

Comentarii
Dezvăluirea lui Alexandru Bourceanu, după calificarea în finala Campionatului Mondial de Minifotbal: Asta e forța noastră”

Alexandru Bourceanu, în timpul unui interviu pentru AS.ro / Antena Sport

Dezvăluirea lui Alexandru Bourceanu, după calificarea în finala Campionatului Mondial de Minifotbal. Component al echipei naționale de minifotbal, fostul jucător de la FCSB a vorbit despre performanța reușită de România.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Tricolorii” s-au impus în semifinale împotriva selecționatei din Ungaria, cu scorul de 3-0, iar astfel s-au calificat în finala Campionatului Mondial, care se desfășoară în Emiratele Arabe Unite.

Dezvăluirea lui Alexandru Bourceanu, după calificarea în finala Campionatului Mondial de Minifotbal. Care este „secretul” României

După partida cu Ungaria, din semifinalele Campionatului Mondial de Minifotbal, Alexandru Bourceanu a vorbit despre performanțele realizate de echipa națională a României, în cadrul acestui turneu final.

Fostul jucător al celor de la FCSB este de părere că „tricolorii” își câștigă fără probleme partidele datorită faptului că sunt versatili și că jucătorii se implică atât în faza defensivă cât și în cea ofensivă.

„Suntem o echipă versatilă, în care toți jucătorii știu să se apere și toți știu să marcheze. Asta e forța noastră. Am respectat planul de joc și am reușit să rămânem uniți. Suntem foarte fericiți pentru calificare și abia așteptăm finala”, a spus Alexandru Bourceanu, la finalul duelului din semifinale, citat de eurosport.ro.

Reclamă
Reclamă

În cadrul Campionatului Mondial din Emiratele Arabe Unite, echipa națională a României nu a pierdut nicio partidă, din cele disputate până în marea finală. În faza grupelor, „tricolorii” s-au impus în fața Sudanului, cu 10-1 și în fața Spaniei, cu 3-2. A urmat apoi duelul cu Statele Unite ale Americii, care s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

În fazele eliminatorii, România a învins-o, în optimi, pe Thailanda, cu 7-0, și în sferturi pe țara gazdă, Emiratele Arabe Unite, cu 2-0. În cadrul semifinalelor, jucătorii echipei naționale au învins Ungaria, cu 3-0.

După calificarea în finala CM de Minifotbal, România a atins cea mai bună performanță din istorie. Până în momentul de față, „tricolorii” s-au oprit în semifinale în 2015 și 2019, iar, de fiecare dată, selecționata noastră a obținut bronzul.

Reclamă

România s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Minifotbal

România s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Minifotbal. Cu Alexandru Bourceanu în echipă, România a învins clar Ungaria în semifinale.

România s-a impus cu 3-0 în semifinala Campionatului Mondial de Minifotbal. Este pentru prima dată în istorie când România s-a calificat în ultimul act de la Campionatul Mondial.

Golurile României au fost marcate de Mircea Ungur, Popa şi de Marius Balogh, cel mai tânăr jucător din lotul României. România se va lupta pentru titlul mondial cu învingătoarea dintre Azerbaidjan şi Kazahstan.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe ce loc va termina România Grupa H a preliminariilor pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:16
S-a scris istorie în calificările din Marele Premiu al Braziliei. Recordul doborât la Interlagos
11:13
Jucătorul pe care Adi Mutu îl cere titular la naţionala României: “E complet”
10:48
O nouă lovitură pentru FCU Craiova. Echipa lui Adrian Mititelu a pierdut un proces la FIFA și e bună de plată
10:43
Hermannstadt – FCSB LIVE TEXT (20:30). Roş-albaştrii caută a treia victorie consecutivă în Liga 1
10:25
VideoPhoenix Suns, victorie pe terenul lui LA Clippers. Formația din California, dusă în criză de Devin Booker&Co.
10:21
VIDEOCe a putut spune Ianis Hagi când un reporter din Turcia l-a comparat cu Gică Hagi, după golul magnific marcat
1 FotoClipe emoţionante la înmormântarea lui Emeric Ienei. Ce a făcut nepoata fostului antrenor 2 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Braziliei! Calificări incredibile, cu Verstappen OUT din Q1 3 S-a “rupt” pe scara autocarului şi ratează Hermannstadt – FCSB. Situaţie incredibilă 4 VIDEOIanis Hagi, gol de senzaţie! Fiul lui Gică Hagi, în mare formă înaintea meciurilor naţionalei 5 Alimentul pe care David Popovici îl mănâncă zilnic! Era de bază în dieta românilor 6 Incredibil! Neluţu Varga i-a dat 100.000 de euro lui Gigi Becali ca să-l transfere pe Louis Munteanu. Ce s-a decis
Citește și