Echipa de sabie junioare a României a cucerit medalia de aur la Campionatul European de cadeţi şi juniori din Antalya (Turcia).
În componenţa Amalia Covaliu, Anastasia Fusea, Catinca Dumitru şi Rosemarie Benciu, România a învins în finală Franţa, cu 45-37.
Echipa de sabie a României a câştigat medalia de aur la Campionatul European de cadeţi şi juniori
În semifinale, cvartetul tricolor antrenat de Irina Covaliu şi Valeriy Shturbabin a trecut de Germania cu 45-29, scrie news.ro.
Antrenorii de la lotul naţional sunt Irina Covaliu, Valeriy Shturbabin, Tiberiu Dolniceanu şi Emilian Nuţă.
La cluburi, fetele sunt antrenate de Irina Covaliu, Valeriy Shturbabin şi Tiberiu Dolniceanu – CS Dinamo Bucureşti şi CNOPT, pentru Amalia Covaliu şi Anastasia Fusea.
La CS Riposta Bucureşti, Rosemarie Benciu îi are ca antrenori pe Constantin Sandu şi Lucian Dina, iar la CSA Steaua Bucureşti, Catinca Dumitru e pregătită de Cătălina Anghel.
- CSM Bucureşti şi Dinamo, în Champions League
- Veste excelentă pentru Dinamo! Echipa va juca în Champions League
- Răsturnare de situație în cazul suspendării Cameliei Voinea: “Justiţia a privit legea şi probele. Şi a decis”
- Donald Trump, fluierat copios în cea mai cunoscută arenă din lume! Surpriză în meciul 3 al finalei NBA
- Semnează cu CSM București, după ce a câștigat Champions League cu Metz: „Abia aștept”
































