Închide meniul

Eduard Novak, la picioarele lui David Popovici: “Abia ai început să scrii istorie”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 20 iunie 2022, 21:02

Comentarii
Eduard Novak, la picioarele lui David Popovici: Abia ai început să scrii istorie

Eduard Novak,, în timpul unei conferințe de presă / ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Eduard Novak, la picioarele lui David Popovici după ce înotătorul de 17 ani a scris istorie şi a devenit campion mondial.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ministrul Sportului a fost entuziasmat de performanţa istorică a lui David Popovici.

Eduard Novak, la picioarele lui David Popovici după ce acesta a devenit campion mondial

‘Fenomenal acest sportiv! Toate inimile României au bătut azi în pieptul lui şi i-au dat putere! David Popovici este primul nostru campion mondial de seniori, într-o probă masculină, cu un nou record, de 1:43.21 min. I-am transmis felicitările mele şi cât de mândri suntem de el!

Mulţumim, David! Felicitări, abia ai început să scrii istorie în nataţie! Mai ai înainte multe pagini de glorie. Felicitări şi celor care îţi sunt aproape şi te ajută să zbori!”, a scris Eduard Novak pe pagina sa de Facebook.

David Popovici, prima reacție după ce a devenit campion mondial la 200 de metri liber

David Popovici a reacționat după finala Campionatului Mondial de natație de Budapesta, unde a obținut aurul în proba de 200 de metri liber.

Reclamă
Reclamă

David Popovici e primul bărbat din natația românească devenit campion mondial. La masculin, ţara noastră nu a mai avut parte de medalii de aur la această competiţie.

„Sunt absolut obosit. Piscina e foarte rapidă. M-a ajutat faptul că oamenii pe care îi iubesc m-au privit și cei de acasă au crezut în mine. O să mă refac, treaba nu e terminată, încă mai am foame pentru performanță”, a spus David Popovici, citat de aquatics.eurovisionsports.tv.

David Popovici este campion mondial la 200 de metri liber

David Popovici este campion mondial la 200 de metri liber. Românul a scris istorie la Campionatul Mondial. Sportivul a devenit primul campion mondial la nataţie din România. La masculin, ţara noastră nu a mai avut parte de medalii de aur la această competiţie.

Reclamă

David Popovici, debutant la Mondialele de seniori, a adus primul titlu mondial în bazin olimpic pentru înotul masculin românesc. România mai avea până acum două medalii de aur, cucerite de Tamara Costache (50 m liber, 1986) şi Diana Mocanu (200 m spate, 2001). Bilanţul României la Mondiale este acum de trei medalii de aur, una de argint şi şase de bronz.

David Popovici a fost urmat în finală de sud-coreeanul Sunwoo Hwang, 1 min 44 sec 47/100, în timp ce medalia de bronz a revenit britanicului Tom Dean, în 1 min 44 sec 98/100.

David Popovici a scos al 4-lea timp din istorie la 200 de metri liber

David Popovici a scos al 4-lea timp din istorie la 200 de metri liber. Performanţa românului de la Campionatul Mondial de la Budapesta este una uriaşă.

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, luni seara, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta, cu timpul de 1 min 43 sec 21/100. Acesta este un nou record mondial la juniori. Doar 3 înotători au fost mai rapizi, în istorie, decât noua senzaţie a României.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:34
Mărturii incredibile în scandalul din Liga 1: “Pariez de 10-12 ani. Am cules informații pentru a câștiga”
14:32
“Avem de luat o revanşă”. Denis Drăguş, discurs ferm înainte de Bosnia – România. Ce a spus despre şansele de calificare
14:08
“Nu mi se pare normal”. Selecţionerul Spaniei, prima reacţie după ce Lamine Yamal a fost exclus din lotul naţionalei
13:52
Vinicius l-a luat tare pe Raţiu în timpul meciului. Ce i-a spus brazilianul înainte să fie din nou dominat de “Sonic”
13:49
Sergio Perez şi-a stabilit marele obiectiv la Cadillac, în sezonul următor de Formula 1: “Chiar cred asta”
13:12
“Ce noroc?” Victor Angelescu, replică pentru critici după ce Rapid a ajuns pe primul loc în Liga 1
1 Tragedie în fotbalul românesc. Fotbalist mort în accident, în timp ce mergea la stadion 2 EXCLUSIVBombă la Universitatea Craiova. Mirel Rădoi şi-a făcut bagajele şi a plecat de la echipă 3 UPDATEMihai Rotaru îi caută înlocuitor lui Mirel Rădoi. Noul nume apărut pe lista patronului din Bănie 4 Dumitru Dragomir a găsit înlocuitor pentru Rădoi la Universitatea Craiova. Variantă șoc pentru Mihai Rotaru 5 Daniel Bîrligea nu a plecat cu autocarul FCSB-ului! Ce s-a întâmplat cu atacantul, după ce a fost făcut praf de Gigi Becali 6 Elias Charalambous şi Mihai Pintilii “şi-au dat demisia”. Anunţul lui Gigi Becali după Hermannstadt – FCSB 3-3
Citește și