Închide meniul

EXCLUSIV AS.ro LIVE | ”Este un sport costisitor!” Prețul unei mașini pentru raliu! Traian Pavel și Cristi Dolofan sunt gata de ”Raliul Argeșului”

Silviu Corneanu Publicat: 7 iunie 2021, 14:20

Comentarii
EXCLUSIV AS.ro LIVE | ”Este un sport costisitor!” Prețul unei mașini pentru raliu! Traian Pavel și Cristi Dolofan sunt gata de ”Raliul Argeșului”

Traian Pavel și Cristi Dolofan au dezvăluit pretul unei mașini de raliu

Prețul unei mașini pentru raliu a fost dezvăluit de Traian Pavel. Acesta susține că o mașină de debut, un Logan, începe de la 10.000 de euro. În schimb, o mașină performantă, un Citroen C3, ajunge la 300.000 de euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Prețul unei mașini pentru raliu

Pavel susține că acest sport nu este pentru toată lumea, fiind destul de costisitor.

Este un sport elitist, costisitor. Nu este un sport de masă, se adresează unei nișe. Dacia Logan, mașina de debut a lui Cristi, a costat 10.000 de euro.

Dacă vorbim de un Citroen C3, ultima generație de mașină eligibilă pentru campionatele naționale de raliuri, cu toate configurațiile necesare, ajunge la 250.000 – 300.000 de euro”, a declarat Traian pavel la AS.ro LIVE.

Reclamă
Reclamă

Cele mai scumpe mașini din campionatul național

Pavel și Dolofan au dezvăluit faptul că în campionatul național sunt 10 mașini care valorează 300.000 de euro. Aceștia susțin că după fiecare etapă mașina este dezmembrată total.

Din campionatul național, avem 10 mașini, iar toate au același preț. Se impun prețuri ca să nu existe diferențe foarte mari. Ai nevoie de o echipă tehnică, de întreținerea mașinii respective. Mașinile, după fiecare etapă, se desfac, se fac bucăți.

Se desfac complet. Nu ne permitem să dăm 300.000 de euro pe o mașină și să amandonăm că nu știu ce fisură a aparăut la o mașină. După fiecare etapă le desfacem și le verificăm”, a mai povestit Traian Pavel la AS.ro LIVE.

Reclamă

  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:15
Craiova – Metaloglobus, 15:00, LIVE SCORE. Cu o victorie, oltenii îşi asigură locul 1 la finalul sezonului regular
13:08
Zeljko Kopic a făcut anunţul! Ce se întâmplă cu George Puşcaş după ce atacantul a semnat cu Dinamo:
12:39
Lovitură teribilă pentru FCSB din partea jucătorului pe care Gigi Becali l-a dorit, dar Mihai Stoica nu l-a vrut
12:29
Cristi Chivu, sfat de la un fost campion mondial: “Ar fi incredibil! A dovedit asta”. Ce trebuie să facă Inter
12:15
Surpriza lui Mircea Lucescu pentru barajul cu Turcia! Jucătorul pe care l-ar convoca în premieră la naţională
11:48
România are doi sportivi la Jocurile Paralimpice de iarnă! Mihăiţă Papară şi Andrei-Sorin Popa
1 Cum mai poate prinde FCSB play-off-ul, după ce U Cluj a învins-o pe Oțelul. Șanse tot mai mici pentru campioană 2 Un nou blat în fotbalul românesc, dezvăluit de Sabin Ilie: “Multă lume implicată. Schimbau mii de euro” 3 Reacţia “U” Cluj după ce CCA a delegat la meciul cu Oțelul o rudă a unui oficial de la FCSB 4 Ce salariu avea Gabi Matei în Liga a 3-a. Fotbalistul pe care Gigi Becali a dat 600.000 de euro juca acum pe nimic 5 „Mai bun decât ne așteptam”. Andrei Nicolescu a anunțat când poate debuta George Pușcaș la Dinamo 6 De Rossi, despre Cristi Chivu după eliminarea din Ligă: “Acum pare un fraier”
Citește și