Cristi Deacu trăiește pentru adrenalină în aer! El caută în toate colţurile lumii cele mai bune dealuri de unde sa poata decola! "Iaşi e un loc perfect!", spune omul care, în plină pandemie, a stabilit un record naţional la zbor liber cu parapanta! A făcut șase orei cei 300 de kilometri de la Iași până la Constanța!
Cristi Deacu: ”De câteva ori am văzut peste 100 km/h”
”De câteva ori am văzut peste 100 km/h. În mod normal vedeam 80-90 km/h cu vândul în spate, să ne înțelegem. Noi nu sărim în cap, nu suntem sinucigași, nu suntem kamikaze, totul e bine calculat.
E libertate, chiui de fericire că ești sus. Te ridică vântul, te mai și lasă. Acum ești rege, acum ești cersșetor”, a mărturisit Deacu, pentru AntenaSport.
Românul a ajuns și la 4500 de metri în aer, unde nu se simte niciodată singur.
”Să știi că zburam foarte mult cu păsările. Păsările ne indică curenții aceștia ascendenți, termici pe care noi vrem să îi exploatăm pentru a ajunge cât mai sus. Mi s-a întâmplat în zone cu păsări foarte mari, în Anzi, în Chile. Cu păsări urașe care zboară cu tine, se uită la tine și te consideră unul de-al lor aproape”, a mai spus Deacu.
Cristi Deacu are un oraș favorit unde să zboare
Deacu e bucureștean, dar de alt oraș s-a îndrăgostit de când a început să zboare.
”Brașov, indiscutabil. Am zburat de mai multe ori, Piața Sfatului e impresionantă când o vezi de sus”, a concluzionat parapantistul.
- Românul trăiește o adevărată adrenalină
- Acesta a străbătut România într-un timp record
- Care este orașul său favorit
- Play-off-ul din NHL e exclusiv în AntenaPLAY
- Cursa Marelui Premiu al Principatului Monaco e duminică, 7 iunie, de la ora 15:45, live în AntenaPLAY
- U BT Cluj, al şaselea titlu naţional consecutiv, după un final senzaţional de meci cu CSM Oradea
- MVP-ul Final Four-ului de vis din 2016, sfat superb pentru jucătoarele de la CSM Bucureşti: “Să fie mândre”
- Bojana Popovic poate scrie istorie cu CSM București: “Nu e niciun miracol”. Ce a promis înainte de Final 4
- Arena Națională va găzdui unul dintre cele mai mari evenimente de drift ale anului
- Bella Gullden, dezvăluiri spectaculoase din timpul finalei Ligii Campionilor din 2016: “Toată lumea râdea înainte de 7 metri”


































