”Îmi aduc aminte foarte clar că Gigi (n.r. – așa cum era ea alintată), m-a privit și mi-a spus: <<Unchiule Rob, mă uit la meciul ăsta, mă uit și la celelalte jocuri și e clar… anul acesta câștigați titlul!>>. Am întrebat-o de ce crede asta. <<Defensiv, stăm foarte bine, avem o echipă puternică, pregătită ca la carte!>>. I-am spus că lucrurile pot sta așa în campionatul regulat, dar în playoff e mult mai greu să marchezi de trei puncte, pentru că inelul se face mai mic, iar jucătorii simt această presiune. Mi-a răspuns, ca un antrenor cu experiență, că umplem foarte bine spațiile. Celelalte echipe nu prea au cum să marcheze contra voastră din afară. Veți cuceri campionatul”, și-a adus aminte Pelinka.
Legendă sau nu, vorbele Giannei s-au adeverit. Cu Anthony Davis și LeBron James la comandă, cu o strategie defensivă bine pusă la punct, Lakers a câștigat o ediție de NBA ceva mai ciudată, din cauza cornavirusului, în dauna unor echipe cotate mult mai bine, precum Bucks ori Clippers.
LeBron a adus un nou titlu celor de la Lakers, dedicat memoriei lui Kobe și fiicei acestuia
De când Kobe Bryant și fiica sa, Gianna, și-au pierdut viața în accidentul de elicopter de la începutul anului, cei de la Lakers au anunțat că obiectivul este câștigarea titlului, în memoria celor doi. Lakers reușise ultima oară această performanță în 2010, egalându-i, acum, cu 17 titluri, pe cei de la Boston Celtics.
- ”Defensiv, stăm foarte bine!”
- Lakers a dedicat titlul memoriei lui Kobe și fiicei sale
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Super Bowl 2026 | New England Patriots și Seattle Seahawks se vor lupta în marea finală din NFL
- Gloria Bistriţa – Gyor 22-27. Româncele, învinse în Liga Campionilor după ce au condus la pauză
- Danemarca şi Germania, victorii în grupa principală de la Campionatul European! Luptă strânsă pentru semifinale
- CSM București, a cincea victorie consecutivă în Liga Campionilor. “Tigroaicele” au defilat cu Podravka
- Trei recorduri doborâte într-un singur meci la EHF EURO 2026. Franța și Portugalia au scris istorie



































