Ana Bărbosu, noua stea a gimnasticii româneşti. Performanţă fabuloasă la Campionatul European: a câştigat toate cele 6 medalii de aur

De Antena Sport. Publicat pe 20.12.2020 la 13:33 Actualizat pe 20.12.2020 la 13:39

Gimnastica românească pare să îşi fi găsit o nouă stea. Ana Bărbosu, în vârstă de 14 ani, a reuşit o performanţă uluitoare. A câştigat toate cele 6 medalii de aur puse în joc.

Ana Bărbosu, noul star al gimnasticii din România

Facebook Federaţia română de gimnastică

• Ana Bărbosu a câştiga 6 medalii de aur la Campionatul European de gimnastică
  • Ce medalii au mai obţinut celelalte sportive din România

Junioara Ana Bărbosu a câştigat, duminică, toate medaliile de aur ale finalelor pe aparate, la Campionatul European de la Mersin. Andreea Preda a obţinut bronz la bârnă, iar Maria Ceplinschi argint la sol, scrie news.ro.

Tot duminică vor concura şi senioarele în finalele pe aparate, iar Larisa Iordache va fi la start în toate.

Ana Bărbosu a obţinut aur la sărituri (13.700), aur la paralele (13.450), aur la bârnă (13.100), aur la sol (13.250), iar Andreea Preda a obţinut bronzul la bârnă (12.700) şi Maria Ceplinschi argint la sol (12.900).

La sărituri, Maria Ceplinshi a fost pe locul 5 (13.175) şi Iulia Trestianu pe 7 la paralele (10.550).

Cine este Ana Bărbosu, noua senzaţie a gimnasticii româneşti

Ana Bărbosu a împlinit 14 ani în 26 iulie, se pregăteşte la Centrul Olimpic de la Deva şi provine de la CSŞ Focşani, fiind la prima sa participare la Campionatul European.

Ea a contribuit decisiv şi la câştigarea medaliei de aur pe echipe şi o mai are în palmares la Mersin pe cea de aur la individual-compus, finală în care argintul a revenit Mariei Ceplinshi. În total, Ana Bărbosu revine de la Mersin cu şase medalii de aur.