Ana a luat aurul mondial la bârnă, în 2010, la Rotterdam. Accidentată la cot și la genunchi, s-a retras la doar 18 ani înaintea Jocurilor Olimpice de la Londra, când era favorită să ia medalia de aur la bârnă.
Ana Porgras a trăit momente extrem de dureroase
"După ce m-am retras eu am avut cumva o traumă psihică. Și atunci nu am mai vrut să aud de nimic.
A fost o traumă psihică din cauza faptului că nu știam să fac altceva. Toată viața mea am făcut gimnastică. Nu știam să fac nimic", a dezvăluit Ana Porgras, cu lacrimi în ochi, în exclusivitate pentru AS.ro
Pasiunea ei, manichiura, i-a schimbat viața. Ana "și-a făcut mâna" pe unghiile prietenelor și a ajuns specialistă în domeniu. Fosta campioană mondială lucrează într-un salon din Brașov.
"Trebuia să te gândeșit la ceva…să faci. Și am zis, ok, ce îmi place să fac? Unghii! Atunci asta o să fac. Sunt foarte fericită cu viața mea acum", a anunțat Ana.
Nici patroana salonului și nici clientele nu au recunoscut-o la început pe fosta campioană mondială.
Ana are un corp de invidiat. Se menține în formă prin sport! Ana se gândește să revină în gimanstică. Are oferte să devină antrenoare pentru copii.
"E un sacrificiu enorm pentru o persoană. Dacă m-aș mai naște încă o dată, aș face gimnastică, cu siguranță!", a ținut să asigure Ana Porgras.
- A fost nevoită să se retragă la 18 ani
- Ana Porgras a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial din 2010
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Performanţă uriaşă pentru România! Ana Maria Bărbosu e Gimnasta anului 2025
- Veste uriaşă pentru Ana Maria Bărbosu
- Apelul lui Mihai Covaliu după ce s-a spus că Ana Bărbosu nu a răspuns la 3 apeluri ale comisarilor antidoping!
- Simone Biles a devenit Ambasador Laureus! Reacţia Nadiei Comăneci: “E alături de mine în această misiune”
- Momente teribile pentru Sabrina Voinea. Operată de urgență din cauza unei apendicite: „Ne-am speriat foarte tare”

































