Închide meniul

AS.ro LIVE | Marius Urzică a fost invitatul lui Cătălin Oprişan. Poveşti inedite din cariera campionului olimpic, mondial şi european

Dragoș Vasile Publicat: 28 iulie 2021, 23:24 / Actualizat: 29 iulie 2021, 11:17

Comentarii
AS.ro LIVE | Marius Urzică a fost invitatul lui Cătălin Oprişan. Poveşti inedite din cariera campionului olimpic, mondial şi european

AS.ro

Marius Urzică, invitatul lui Cătălin Oprişan, de la 10:30

În vârstă de 45 de ani, Marius Urzică este campion olimpic, mondial şi european în proba de cal cu mânere. Născut la Topliţa, acesta a absolvit cursurile Academiei Naţionale de Educaţie Fizică şi Sport.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

A început gimnastica în 1981, iar pe plan internaţional a debutat în 1991, la Istanbul, unde a câştigat titlul de campion balcanic la cal cu mânere.

În 1994 a participat la Campionatul European, unde a câştigat medalia de aur şi titlul continental la cal cu mânere. În acelaşi an a cucerit şi titlul suprem la Campionatul Mondial din Australia.

La Jocurile Olimpice din 1996 a cucerit medalia de argint, iar la Cupa Mondială de Gimnastică din 1998, a câştigat o nouă medalie de aur.

În 2001, la Grand Prix-ul de la Glasgow, Marius Urzică a primit nota maximă, 10.

Reclamă
Reclamă

În 2000, la Campionatul European din Germania, a cucerit titlul de campion european la proba cal cu mânere. În 2001 a cucerit şi titlul mondial, în Belgia.

În 2002 a obţinut medalia de aur la Campionatul European din Grecia.

Marius Urzică s-a retras în 2005.

Reclamă
  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Poate lua Dinamo titlul în Liga 1 în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:36 22 dec.
Napoli a câștigat Supercupa Italiei! Victorie pentru campioană în finala cu Bologna
23:19 22 dec.
Universitatea Craiova a urcat pe primul loc, dar s-a enervat la interviu: “Nu mă mai întrebați”
22:40 22 dec.
David Matei, în culmea fericirii după dubla din Universitatea Craiova – Csikszereda 5-0: “Cadou de Crăciun pentru ei”
22:22 22 dec.
VideoJurnal Antena Sport | Amalia Lică își face toate poftele la târgurile de Crăciun
22:04 22 dec.
Nota primită de Siyabonga Ngezana, la debutul la Cupa Africii pe Națiuni 2025! Victorie pentru Africa de Sud în primul meci
21:51 22 dec.
Universitatea Craiova – Csikszereda 5-0. Oltenii au făcut spectacol și au încheiat anul pe primul loc
1 Decizia radicală luată de Dan Şucu la Rapid! Lovitură din plin pentru giuleşteni 2 Verdict în cazul fazei controversate din FCSB – Rapid 2-1: “Aş da penalty, e henţ” 3 Gigi Becali s-a răzgândit şi îi prelungeşte contractul. Anunţul făcut de Mihai Stoica: “E admirabil ce face” 4 Mihai Stoica, ironie devastatoare pentru Alexandru Dobre după FCSB – Rapid 2-1: “Faimosul căpitan care spunea…” 5 Primul jucător care pleacă de la Rapid în această iarnă! Anunţul lui Victor Angelescu 6 Decizia finală luată de Gigi Becali în cazul lui Vlad Chiricheş. Ce se întâmplă cu fundaşul de la FCSB
Citește și