Echipa de gimnastică feminină a României s-a clasat pe locul 5 la Campionatul European din Antalya şi s-a calificat la Campionatul Mondial de la Antwerp

Valentin Pîrcălabu Publicat: 12 aprilie 2023, 21:03

Echipa de gimnastică feminină a României s-a clasat pe locul 5 la concursul din Antalya

Sursa: Facebook Federaţia Română de gimnastică

Echipa de gimnastică feminină a României a ocupat, miercuri, locul 5 în competiţia pe echipe, la Campionatul European din Antalya, clasare care îi aduce şi calificarea la CM de la Antwerp. Gimnastele tricolore vor evolua şi în patru finale individuale.

Echipa României, în componenţa Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Amalia Ghigoarţă, Lilia Cosman şi Andreea Preda a obţinut un total de 156.297, cu care s-a clasat pe locul 5.

Echipa de gimnastică feminină a României s-a clasat pe locul 5 la Campionatul European din Antalya

Pe podium au urcat, în ordine, Marea Britanie (164.428 puncte), Italia (161.629), Olanda (158.896).

În finale individuale vor evolua Ana Bărbosu – individual-compus (51.566, locul 9), sol (13.233, locul 7), Amalia Ghigoarţă – individual-compus (51.432, locul 10) şi bârnă (13.133, locul 5), Sabrina Maneca Voinea – sol (13.700, locul 2) şi sărituri (13.016, locul 5).

Notele obţinute de gimnastele tricolore sunt:

Sărituri – 39.899 puncte (Sabrina Maneca Voinea 13.600, Lilia Cosman 13.166, Amalia Ghigoarţă 13.133, Ana Maria Bărbosu 11.933);

Paralele – 39.032 (Ana Maria Bărbosu 13.600, Amalia Ghigoarţă 12.766, Lilia Cosman 12.666, Sabrina Maneca Voinea 10.633);

Bârnă – 38.033 (Amalia Ghigoarţă 13.133, Ana Maria Bărbosu 12.800, Andreea Preda 12.100, Sabrina Maneca Voinea 10.300);

Sol – 39.333 (Sabrina Maneca Voinea 13.700, Ana Maria Bărbosu 13.233, Amalia Ghigoarţă 12.400, Andreea Preda 11.500).

Obiectivul principal al sportivelor antrenate de Gina Groza Gogean, Camelia Voinea, Corina Moroşan, Ramona Micu, Cătălin Meran şi Patrick Kiens a fost clasarea cu echipa în primele 13 locuri, ceea ce reprezintă şi calificarea la Campionatul Mondial de la Antwerp, scrie news.ro.

La masculin, echipa României s-a clasat, marţi, pe locul 11, obţinând astfel şi calificarea la CM de la Antwerp. De asemenea, în finalele invididuale vor evolua Gabriel Burtanete (sărituri, medie de 14.700, locul 4, şi la individual-compus, 80.498), respectiv Andrei Muntean (paralele, 14.633, locul 6).

Competiţia din Antalya continuă, joi, cu finala masculină la individual-compus, urmată vineri de cea similară feminină, iar sâmbătă şi duminică vor avea loc finalele pe aparate.

20:33 LIVE VIDEOBenfica – Braga se joacă ACUM în AntenaPLAY. Meciul zilei în Liga Portugal 20:18 „Nu sărbătorim nimic!” Mihai Stoica, veste proastă pentru suporteri înainte de FCSB – Farul! Mesajul care a uimit pe toată lumea 20:00 LIVE TEXTFCSB – Farul 0-0! Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu! Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea 19:44 VIDEOPalermo – Reggiana 1-2 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Ionuț Nedelcearu, pas greșit în lupta pentru promovare 19:40 Dan Nistor a răbufnit după FCU Craiova – U Cluj 3-2. L-a atacat pe Juan Bauza: „Parcă l-a împușcat cineva!” 19:36 Cine i-a luat locul lui Florinel Coman, în primul 11 al FCSB-ului! Roş-albaştrii se pregătesc de sărbătoare 19:26 FCU Craiova – U Cluj 3-2! Oltenii „respiră” și o lasă pe Dinamo pe ultimul loc! Cum arată clasamentul 19:13 Adrian Mititelu Jr, surprins la FCU Craiova – U Cluj! Prima apariţie publică, după ce a stat în comă zece ore 19:09 Ange Postecoglou, răspuns direct pentru fanii care îl cer pe Radu Drăgușin titular la Tottenham! 18:52 „6 inși câștigă mai bine!” Ce salariu avea Gabi Tamaș la Concordia Chiajna, înainte de retragere. A spus suma fără nicio reținere Vezi toate știrile