Sabrina Voinea, aur la bârnă și sol! Performanță extraordinară pentru România, la Cupa Mondială de gimnastică

Alexandru Ivan Publicat: 4 martie 2023, 18:18 / Actualizat: 13 iulie 2023, 21:57

Sabrina Voinea a obținut medalia de aur la bârnă, la Cupa Mondială

Sabrina Voinea, în timpul unei probe la gimnastică / news.ro

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut, sâmbătă, medalia de aur în finală la bârnă, dar și la sol, la Cupa Mondială de la Doha.

În finala de la bârnă, Sabrina Voinea a fost notată cu 13.766, pentru medalia de aur.  Medalia de argint a fost obținută de Anna Lashchevska ( Ucraina – 13.333).  Pe podium a urcat si Emma Leonie Malewski (Germania – 13.233), medalie de bronz, informează news.ro.

Sabrina Voinea a obținut medalia de aur la bârnă și sol, la Cupa Mondială

La sol, gimnasta tricoloră a fost notată cu 13.600, iar pe podium au mai urcat Chiaki Hatakeda (Japonia, 12.900) şi Breanna Scott (Australia, 12.800).

Vineri, în prima zi a finalelor pe aparate, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5 la sărituri (13.016).

Cupa Mondială de la Doha reprezintă debutul la senioare pentru Sabrina Maneca Voinea, fiica fostei campioane Camelia Voinea.

La masculin, Andrei Muntean va evolua în finală la paralele, după ce a fost notat cu 14.133 în calificări (locul 7).

Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

18:12 Reacţie categorică a presei din Scoţia, după anunţul făcut de Ianis Hagi: „Este impresionant” 18:00 Tudorel Stoica a reacţionat după declaraţiile lui Gică Hagi despre fiul său, Ianis: „A exagerat, îi face rău băiatului lui” 17:42 Dani Alves şi Robinho, desfiinţaţi de un fost coechipier: „Dacă îi făceau asta fiicei mele, nu mai eram la interviu acum” 16:59 Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală din Antalya! Românca, fără set pierdut de la revenirea în circuit 16:57 Bocciu şi ceilalţi doi ultraşi ai Rapidului rămân în arest! Decizia de ultimă oră a instanţei 16:43 VideoCamelia Bălțoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari știri ale zilei de 28 martie 16:39 Andrei Borza a reacţionat, după ce a fost pus la zid de Edi Iordănescu! Replica fundaşului de la Rapid după escapada de la Iaşi 16:22 „Merită Ianis Hagi să fie la EURO?” Răspunsul pe care l-a dat Anghel Iordănescu 15:42 Stadionul pe care va juca Dinamo, după sancțiunea primită! Anunț de ultim moment: „Îi ajutăm cu orice!” 14:56 Dan Şucu, mesaj pentru fanii Rapidului, după ce ultraşii au ajuns în arest: „Au început campaniile de dezinformare” Vezi toate știrile
Sabrina Voinea vrea să îşi depăşească mama şi să ia aurul olimpic pentru România
Gimnastică • 30 nov., 20:32
Sabrina Voinea vrea să îşi depăşească mama şi să ia aurul olimpic pentru România: „Îmi iubesc ţara, sunt mândră când aud imnul”
Ce i-a spus uriașa Simone Biles Sabrinei Voinea
Gimnastică • 9 oct., 8:30
Ce i-a spus uriașa Simone Biles Sabrinei Voinea, după ”cel mai bun exercițiu la sol” din viața gimnastei noastre
Gimnastică • 17 apr., 18:24
Sabrina Voinea a revenit în ţară, după ce a câştigat medalia de bonz la Campionatele Europene de gimnastică: „Vreau să o întrec pe mama”
Sabrina Voinea a câștigat bronzul la Campionatele Europene
Gimnastică • 16 apr., 18:48
Sabrina Voinea a câștigat bronzul la Campionatele Europene! Gimnastica din România are viitor
Echipa de gimnastică feminină a României s-a clasat pe locul 5 la concursul din Antalya
Gimnastică • 12 apr., 21:03
Echipa de gimnastică feminină a României s-a clasat pe locul 5 la Campionatul European din Antalya şi s-a calificat la Campionatul Mondial de la Antwerp