Sabrina Voinea, aur la bârnă și sol! Performanță extraordinară pentru România, la Cupa Mondială de gimnastică

Alexandru Ivan Publicat: 4 martie 2023, 18:18 / Actualizat: 13 iulie 2023, 21:57

Sabrina Voinea a obținut medalia de aur la bârnă, la Cupa Mondială

Sabrina Voinea, în timpul unei probe la gimnastică / news.ro

• Marele Premiu al Bahrainului e sâmbătă, de la ora 17:00, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
  • Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut, sâmbătă, medalia de aur în finală la bârnă, dar și la sol, la Cupa Mondială de la Doha.

În finala de la bârnă, Sabrina Voinea a fost notată cu 13.766, pentru medalia de aur.  Medalia de argint a fost obținută de Anna Lashchevska ( Ucraina – 13.333).  Pe podium a urcat si Emma Leonie Malewski (Germania – 13.233), medalie de bronz, informează news.ro.

Sabrina Voinea a obținut medalia de aur la bârnă și sol, la Cupa Mondială

La sol, gimnasta tricoloră a fost notată cu 13.600, iar pe podium au mai urcat Chiaki Hatakeda (Japonia, 12.900) şi Breanna Scott (Australia, 12.800).

Vineri, în prima zi a finalelor pe aparate, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5 la sărituri (13.016).

Cupa Mondială de la Doha reprezintă debutul la senioare pentru Sabrina Maneca Voinea, fiica fostei campioane Camelia Voinea.

La masculin, Andrei Muntean va evolua în finală la paralele, după ce a fost notat cu 14.133 în calificări (locul 7).

Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.

Cine va câştiga Marele Premiu al Bahrainului?

21:48 Gestul făcut de Dan Şucu, imediat după ce puştiul Robert Bădescu a marcat la debutul pentru Rapid 21:45 LIVE TEXTRapid – UTA 2-1. Micovschi a redus din diferenţă! Rrahmani a dat lovitura în secunda 53! Bădescu, gol la debut 21:30 LIVE VIDEOPisa – Modena se joacă ACUM în AntenaPLAY! Spectacol în Serie B 21:27 Albion Rrahmani, gol după 53 de secunde în Rapid – UTA! Kosovarul înscrie pe bandă rulantă în Liga 1 21:04 „Am reuşit să le închid gura!” Dan Nistor nu a rămas dator după victoria lui U Cluj cu Farul 21:00 Gică Hagi a acuzat arbitrajul, după ce Farul a fost învinsă de U Cluj: „Să vedem cine mai vorbeşte acum!” 20:38 Se confirmă revenirea lui Marius Croitoru la FCU Craiova! Anunţul de ultim moment al oltenilor: „E pastila de care avem nevoie!” 20:26 U Cluj – Farul Constanţa 1-0. Echipa lui Gică Hagi, un nou pas greşit. „Şepcile roşii” au urcat pe loc de play-off 19:38 Ilie Dumitrescu abia aşteaptă să vadă România la EURO 2024. Ce speranţe are fostul internaţional 19:38 „Avem nevoie de el!” Jucătorul pe care Florin Răducioiu îl cere la EURO 2024! Mesaj clar despre jucătorii care nu joacă Vezi toate știrile
    29 februarie în astrologie. Ce aduce această zi, o dată la patru ani

Zodia nefericită a lunii martie 2024. Ea are cele mai multe probleme din cauza dragostei

Formula 1
    Sabrina Voinea vrea să îşi depăşească mama şi să ia aurul olimpic pentru România
    Gimnastică • 30 nov., 20:32
    Sabrina Voinea vrea să îşi depăşească mama şi să ia aurul olimpic pentru România: „Îmi iubesc ţara, sunt mândră când aud imnul”
    Ce i-a spus uriașa Simone Biles Sabrinei Voinea
    Gimnastică • 9 oct., 8:30
    Ce i-a spus uriașa Simone Biles Sabrinei Voinea, după ”cel mai bun exercițiu la sol” din viața gimnastei noastre
    Gimnastică • 17 apr., 18:24
    Sabrina Voinea a revenit în ţară, după ce a câştigat medalia de bonz la Campionatele Europene de gimnastică: „Vreau să o întrec pe mama”
    Sabrina Voinea a câștigat bronzul la Campionatele Europene
    Gimnastică • 16 apr., 18:48
    Sabrina Voinea a câștigat bronzul la Campionatele Europene! Gimnastica din România are viitor
    Echipa de gimnastică feminină a României s-a clasat pe locul 5 la concursul din Antalya
    Gimnastică • 12 apr., 21:03
    Echipa de gimnastică feminină a României s-a clasat pe locul 5 la Campionatul European din Antalya şi s-a calificat la Campionatul Mondial de la Antwerp