Cristina Neagu a scris istorie în România – Muntenegru 34-35! A devenit golgheterul all-time de la Campionatul European

Valentin Pîrcălabu Publicat: 15 noiembrie 2022, 22:13

Comentarii
Cristina Neagu a scris istorie în România – Muntenegru 34-35! A devenit golgheterul all-time de la Campionatul European

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Cristina Neagu a scris istorie în România – Muntenegru 34-35. Neagu a avut o prestaţie senzaţională şi a reuşit să marcheze numai puţin de 9 goluri. După această performanţă, Neagu a devenit golgheterul ALL-TIME al EURO, indiferent dacă ne raportăm la competiţiile feminine sau cele masculine.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristina Neagu rămâne una dintre cele mai bune jucătoare de handbal din istorie. După cele 9 goluri marcate cu Muntenegru, Cristina Neagu a devenit sportivul cu cele mai multe reuşite la un Campionat European.

Cristina Neagu a scris istorie în România – Muntenegru 34-35

Cristina Neagu a marcat în total 296 de goluri, cu 8 mai multe decât handbalistul islandez Gudjon Valur Sigurdsson. Pe locul 3 în acest clasament este starul Nikola Karabatic.

Cristina Neagu a făcut iureş după România – Muntenegru 34-35

Cristina Neagu a făcut iureş după România – Muntenegru 34-35. Cea mai bună jucătoare a României a atacat dur arbitrajul şi a avut un discurs în care a incriminat, punctual, mai multe faze.

Reclamă
Reclamă

E al nu știu câtelea meci de la Europeanul care se desfășoară în acest fel. Nu mă interesează că se va spune acum că așa suntem noi românii, că vorbim despre arbitraj atunci când pierdem. Dacă nici acum nu-ți dai seama că eram echipa care merita să câștige, înseamnă că nu ești român sau nu îți pasă de sport! S-a văzut clar pe teren.

 Chiar vreau să văd ultima fază. Sunt 99,99% convinsă că jucătoarea din Muntenegru a făcut dublu dribling înainte să scoată 7 metri. Dar bineînțeles că arbitrii nu vor să se uite la video la niciun meci de ale noastre.

Eu nu am ce să spun. Azi am luptat din primul în ultimul minut. Echipa a fost senzațională. Meritam să câștigăm. Aceste fete care ne-au arbitrat nu ar trebui să arbitreze pe nimeni. Pe mine nu mă scot arbitrii din ritm. Eram foarte obosită, a fost al 5-lea meci. În permanență am jucat la supraveghere sau om la om. Eu cred că am făcut un efort supraomenesc jucând și în apărare.

Reclamă

Nu mă scot arbitrii din ritm, dar s-a văzut că din primul minut au arbitrat în felul acesta. Nu am nicio treabă cu Muntenegru, iubesc Muntenegru. Nu e vina fetelor. Dar am fost echipa mai bună. 

 Azi am fost echipa mai bună și meritam măcar un punct. Am fost echipa mai bună, trebuie să o spun din nou. Dar nu poți juca handbal așa. Putem fi români, neromâni, danezi, dar cu un astfel de arbitraj nu poți juca. 

Nu ai cum să joci împotriva unor astfel de decizii. Fetele astea nu cred că știu ce s-a întâmplat azi, nu știu ce au arbitrat. Mi-ar plăcea ca arbitrii să se uite la meciuri și să-și vadă greșelile. La meciurile noastre, arbitrii nu se duc să vadă ce s-a întâmplat. La celelalte meciuri, se uită mereu la video. 

Eu tot cred că la ultima fază, Itana Grbic a făcut dublu dribling înainte să obțină 7 metri. Arbitrii nu vor niciodată să vadă fazele pe monitor. Și nu înțeleg de ce. Era un meci extrem de important. Consider că nu e corect”, a spus Cristina Neagu la interviul de după meci, conform gsp.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine se va califica în finala Mondialului, din semifinala de vis Franţa - Spania?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
4:50

Tatăl lui Erling Haaland nu s-a mai abţinut după controversele uriaşe din Norvegia – Anglia: “Bravo arbitrului”

3:58

LIVE VIDEOArgentina – Elveţia 1-0, ACUM, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Sud-americanii, la conducerea partidei

3:47

„Așa, și?” Jude Bellingham, reacție sfidătoare după ce Thomas Tuchel a făcut praf naționala Angliei

3:39

Comunicatul FIFA după controversa uriaşă de la Norvegia – Anglia 1-2

3:21

VideoFrustrarea lui Erling Haaland! Starul Norvegiei, la pământ după ce a fost scos de pe teren

2:46

VIDEONorvegia – Anglia 1-2, după prelungiri! Jude Bellingham și-a dus naționala în semifinale! Haaland, OUT de la Mondial

1 Gigi Becali s-a pomenit cu banii în cont de la Mirel Rădoi. Gestul neaşteptat al tehnicianului oltean 2 FotoGata! Simona Halep şi-a scos în lume iubitul milionar. Surprinşi lângă Kate Middleton, la Wimbledon! 3 Vladislav Blănuță, gata să plece de la Dinamo Kiev! Clubul care l-a convins pe român 4 Verdictul specialistului după faza controversată din Spania – Belgia 2-1 5 FotoErling Haaland, dat de gol de iubita sa: “E puțin jenant că spun asta”. Ce fac cei doi într-o seară obișnuită 6 Mihai Rotaru nici n-a vrut să audă! Oferta de 2,2 milioane de euro refuzată pe loc de Universitatea Craiova
Citește și