Închide meniul

Dinamo a câștigat Supercupa României la handbal masculin! Campioana a învins-o pe Minaur Baia Mare cu 37-29

Alex Ioniță Publicat: 25 august 2024, 19:44

Comentarii
Dinamo a câștigat Supercupa României la handbal masculin! Campioana a învins-o pe Minaur Baia Mare cu 37-29

Jucătorii lui Dinamo, la finalul unui meci / Profimediaimages

Dinamo a câștigat Supercupa României la handbal masculin! Campioana s-a impus, la Turneul F4 de la Piteşti și și-a adjudecat al şaptelea trofeu Supercupa României din palmares.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dinamo s-a impus în finală în faţa formaţiei Minaur Baia Mare, scor 37-29 (18-15).

Dinamo a câștigat Supercupa României la handbal masculin!

Principalii marcatori ai finalei au fost Langaro 7 goluri, pentru Dinamo, respectiv Kozakevici 6, pentru Minaur Baia Mare, notează news.ro.

Medalia de bronz a revenit, tot duminică, vicecampioanei CSM Constanţa, care a dispus de Potaissa Turda cu 35-29 (15-13).

În semifinale, Minaur a câştigat cu Potaissa, scor 29-28 (11-12), iar campioana Dinamo Bucureşti s-a impus în faţa vicecampioanei CSM Constanţa, scor 27-21 (16-14).

Reclamă
Reclamă

CSM Bucureşti a câştigat pentru a şasea oară Supercupa României la handbal feminin, după o finală dramatică cu Gloria Bistriţa

CSM Bucureşti a câştigat pentru a şasea oară Supercupa României, după o finală dramatică cu Gloria Bistriţa. Cristina Neagu a fost decisivă.

Campioana CSM Bucureşti şi-a păstrat în vitrină trofeul Supercupa României, pe care l-a câştigat vineri, la Piteşti, în faţa formaţiei Gloria Bistriţa. Medalia de bronz a revenit echipei Dunărea Brăila.

Într-o finală echilibrată de la un capăt la altul, CSM Bucureşti a câştigat cu scorul de 28-27 (14-13), iar principalele marcatoare au fost Neagu 6 goluri, Omoregie 6, pentru CSM, respectiv Delgado Pinto 6 goluri, Kirdiaşeva 5, pentru Gloria, scrie news.ro.

Reclamă

Finala Supercupei a fost prima confruntare a sezonului dintre CSM Bucureşti şi Gloria, care se vor mai duela în Liga Naţională sau Cupa României, dar şi în Liga Campionilor, fiind în aceeaşi grupă – A.

CSM Bucureşti a mai câştigat Supercupa de cinci ori, inclusiv în 2023. În finala mică, tot vineri, Dunărea Brăila a dispus de vicecampioana Rapid Bucureşti, scor 35-25 (20-13).

În prima semifinală a Turneului Final Four de la Piteşti, Gloria Bistriţa a dispus de vicecampioana Rapid Bucureşti, scor 36-28 (16-16), iar în cea de-a doua, CSM Bucureşti a învins Dunărea Brăila, cu 31-28 (18-15).

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:49
Cu ce echipă semnează Lionel Messi. Fostul jucător al Barcelonei îşi dă acordul
17:42
VideoPunct spectaculos reuşit de Bernadette Szocs în duelul cu Li din semifinala România – Olanda de la European!
17:30
LIVE TEXTUniversitatea Craiova – Unirea Slobozia 0-0. Oltenii pot reveni pe primul loc în Liga 1. Echipele de start
17:27
LIVE VIDEORomânia – Olanda e ACUM în AntenaPLAY. Tricolorele luptă pentru finală. Băieţii joacă la ora 20:00
17:21
FC Botoşani rămâne pe primul loc după victoria cu U Cluj
17:09
Ange Postecoglou a fost demis de la Nottingham Forest
1 Florin Talpan, atac devastator după ce site-ul UEFA a şters Cupa Campionilor din palmaresul FCSB-ului! 2 Gigi Becali s-a decis şi îi prelungeşte contractul titularului de la FCSB: “Niciodată nu lasă jucători aşa” 3 Gigi Becali a reacționat, după ce UEFA a șters Cupa Campionilor Europeni din dreptul FCSB: „Este o hackăreală” 4 Mirel Rădoi, atac exploziv la adresa lui Mircea Lucescu: “E ceva şocant ce a făcut. Nu poţi să faci asta pe faţă” 5 VIDEORomânia – Slovacia 3-0 şi România – Suedia 3-2! Medalie istorică pentru tricolori la European 6 Neluţu Varga pregăteşte “bomba” la CFR Cluj. Îl vrea pe Marius Şumudică antrenor, după revenirea lui Marian Copilu
Citește și