Dinamo, victorie la scor în European League! „Dulăii” nu au avut nicio emoţie în partida cu CSM Constanţa

Viviana Moraru Publicat: 20 februarie 2024, 22:43

Dinamo, victorie la scor în European League! „Dulăii nu au avut nicio emoţie în partida cu CSM Constanţa

Dinamo, victorie la scor în European League

Jucătorii lui Dinamo, la finalul unui meci/ Hepta

Dinamo a obţinut o victorie la scor în European League. „Dulăii” au învins-o clar pe CSM Constanţa, scor 33-23, într-un meci din etapa a doua a grupelor principale.

Principalii marcatori ai partidei au fost Akimenko 9 goluri, Kasparek 7, pentru Dinamo, respectiv Komogorov 6, Drăgan 5, pentru CSM Constanţa.

Campioana României s-a calificat în grupa principală IV, după ce s-a clasat pe locul 2 în grupa preliminară G, iar CSM Constanţa a fost liderul grupei H, eliminând în preliminarii Fraikin Granollers, finalista din 2023.

Tot marţi, în cealaltă partidă a etapei, Fuchse Berlin – Sporting CP, scor 31-32, surpriza rundei.

În prima etapă din grupa B, Dinamo a pierdut cu Sporting CP, 33-35, iar CSM Constanţa cu deţinătoarea trofeului, Fuchse Berlin, 29-32.

Echipele au intrat în grupa IV cu puncte acumulate din faza anterioară, iar în urma rezultatelor de marţi, deţinătoarea trofeului Fuchse Berlin rămâne lider, cu 6 puncte, urmată în clasament de Sporting CP 6, Dinamo Bucureşti 2, CSM Constanţa 2.

În etapa a III-a din grupa principală IV, Dinamo Bucureşti şi CSM vor juca returul, la Constanţa, în 27 februarie.

Prima clasată în fiecare din cele patru grupe principale se va califica direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 2-3 vor juca play-off, încrucişat, pentru alte patru locuri. Ulterior, câştigătoarele din sferturile de finală vor juca în cadrul Turneului Final Four (semifinale, finale).

Rapid a fost eliminată din Liga Campionilor, după ce a pierdut la scor partida cu Esbjerg

Rapid a fost eliminată din Liga Campionilor, după ce a pierdut la scor partida cu Esbjerg. Vicecampioana României nu a avut nicio şansă.

Vicecampioana României avea nevoie de o victorie pentru a prinde play-off-ul, dar a pierdut fără drept de apel.

Aproape un sfert de oră a fost jocul echilibrat, după care oaspetele s-au desprins, iar la pauză aveau un avantaj de patru goluri, 14-10. Diferenţa a crescut în repriza secundă, iar Esbjerg s-a impus cu 33-24, scrie agerpres.ro.

Pentru Rapid au înscris Albertina Da Cruz Kassoma 5 goluri, Orlane Kanor 5, Marta Lopez Herrero 4, Andjela Janjusevic 3, Estavana Polman 3, Laura Kanor 2, Denisa Şandru (portar) 1, Lorena Ostase 1.

Diana Ciucă a apărat 5 şuturi (29,41%), Denisa Şandru a avut 4 intervenţii (25%), iar Ivana Kapitanovic 3 (27,27%).

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Henny Ella Reistad 8, Kaja Kamp Nielsen 5, Nora Mork 5, Michala Elsberg Moeller 3, Rikke Iversen 3, Kristine Breistoel 3, Live Rushfeldt Deila 2, Sanna Charlotte Solberg-Isaksen 2, Julie Boe Jacobsen 1, Marit Roesberg Jacobsen 1.

15:39 CFR Cluj – Sepsi LIVE TEXT (21:00). Luptă infernală pentru locul 2. Echipele probabile 15:24 „Să ne dea stadionul pentru Liga Campionilor!” Gigi Becali cere desfiinţarea lui CSA Steaua, după titlul câştigat de FCSB 14:45 Lovitura de 100 de milioane de euro pregătită de Ferrari pentru a opri supremaţia Red Bull, după ce a bătut palma cu Hamilton 13:42 „Prima dată în viaţa mea!” Ce mesaj a primit Gigi Becali de la Dan Şucu, la miezul nopţii, după ce FCSB a devenit campioană 13:23 „Plec la Liverpool. Merg în locul lui Klopp!” Gigi Becali a făcut show după ce FCSB a cucerit titlul din Liga 1 13:11 FotoCum a fost surprinsă fiica lui Gică Popescu, după ce FCSB a învins-o pe Farul şi a câştigat titlul în Liga 1 13:06 PAOK – AEK LIVE VIDEO (19:30) în AntenaPLAY! Răzvan Lucescu, ultima şansă la titlul din Grecia 12:15 VIDEOLionel Messi, un nou meci fabulos în MLS! Argentinianul a făcut spectacol în faţa a 65.000 de oameni 12:08 Gigi Becali îl umple de bani pe Elias Charalambous, după ce FCSB a devenit campioana României: „E atât de credincios!” 11:56 FC Porto – Sporting LIVE VIDEO (22:30) în AntenaPLAY! Meciul zilei din Liga Portugal Vezi toate știrile