Florentin Pera este noul antrenor al Gloriei Bistriţa. Ce se întâmplă cu postul de selecţioner, pe care îl ocupa din 2022

Iulian Focșăneanu Publicat: 17 octombrie 2023, 21:06

Comentarii
Florentin Pera este noul antrenor al Gloriei Bistriţa. Ce se întâmplă cu postul de selecţioner, pe care îl ocupa din 2022

Florentin Pera, în timpul unui meci / Profimediaimages

Florentin Pera este noul antrenor al Gloriei Bistriţa. Selecţionerul României a fost anunţat oficial la echipa aflată pe locul 5 în Liga Florilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pera este antrenorul care îi succede lui Horaţiu Paşca, la Gloria Bistriţa, echipa care anunţa luni despărţirea amiabilă de fostul tehnician. Pera va conduce în continuare şi naţionala României.

Florentin Pera este noul antrenor al Gloriei Bistriţa

Gloria Bistriţa a anunţat, luni, despărţirea pe cale amiabilă de antrenorul Horaţiu Paşca, cel cu care obţinea medalia de bronz în 2023, în Liga Naţională.

La doar o zi distanţă, clubul bistriţean a venit şi cu anunţul oficial privind noul antrenor: Florentin Pera, care conduce şi naţionala României, cu contract valabil până în primăvara lui 2024 şi obiectiv de calificare la JO de la Paris.

Bun venit în echipa de suflet a bistriţenilor, noului antrenor, Florentin Pera! Acesta este şi antrenorul principal al echipei naţionale a României, are o experienţă vastă în handbalul feminin şi rezultate care ne fac încrezători că va consolida echipa şi va aduce un suflu nou Gloriei. Noul antrenor şi-a început activitatea, de astăzi coordonând antrenamentul echipei pentru meciul de vineri, cu Minaur Baia Mare”, a transmis Gloria Bistriţa.

Reclamă
Reclamă

În carieră, Pera a mai antrenat Universitatea Reşiţa, Mureşul Târgu Mureş, CSM Cetate Deva, Tomis Constanţa, HCM Roman, ”U” Cluj, Dunărea Brăila, SCM Râmnicu Vâlcea şi ŢSKA Moscova.

Pera (43 de ani) conduce naţionala tricoloră din august 2022, când l-a înlocuit pe Adrian Vasile (CSM Bucureşti). Ultimele echipe de club antrenate sunt SCM Râmnicu Vâlcea şi ŢSKA Moscova.

În prezent, echipa ocupă locul 5, după şase etape (12 puncte), iar în următoarea partidă va evolua pe teren propriu, vineri, cu Minaur Baia Mare, anunţă news.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să formeze cuplul de fundaşi centrali la naţionala României pentru meciul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:35

Daniel Pancu, categoric după CFR Cluj – Rapid 1-0: „Mă gândesc doar la primul loc”

0:28

Iuliu Mureșan jubilează după CFR Cluj – Rapid 1-0. În ce context se va gândi la câștigarea titlului

0:12

Costel Gâlcă, sincer după CFR Cluj – Rapid 1-0: „N-am arătat bine din punct de vedere al inteligenței”

0:09

Alexandru Dobre, semnal de alarmă după CFR Cluj – Rapid 1-0: „Asta trebuie să facem”

0:03

Reacţia lui Petrila după ce Rapid a fost învinsă de fosta lui echipă! Ce a spus de convocarea la naţională

23:59 20 mart.

VIDEOEstrela Amadora – Casa Pia 4-0. Echipa lui Ianis Stoica, show total! Românul a scos un penalty

1 Florin Prunea, devastat după moartea fostului său coleg de la naţională: “Acum o săptămână m-a sunat” 2 Mirel Rădoi face primul transfer la FCSB! Gigi Becali îi dă salariu de 25.000 de euro pe lună 3 Nota primită de Istvan Kovacs în AS Roma – Bologna 3-4, după ce a acordat 2 penalty-uri: “Fără dubii” 4 BREAKING NEWSMircea Lucescu a anunţat lotul României pentru barajul crucial cu Turcia. Surprizele lui “Il Luce” 5 Ilie Dumitrescu a propus un titular la naţională, după Dinamo – Craiova 0-1: “Excelent” 6 S-au săturat de umilinţe! Ce a făcut galeria lui Dinamo la finalul meciului cu Craiova
Citește și