Închide meniul

Franţa – Damenarca 29 – 34. Danezii au rescris istoria handbalului masculin. A devenit prima ţară care a câştigat 3 titluri mondiale consecutive

Publicat: 29 ianuarie 2023, 23:41

Comentarii
Franţa – Damenarca 29 – 34. Danezii au rescris istoria handbalului masculin. A devenit prima ţară care a câştigat 3 titluri mondiale consecutive

Profimedia

Franţa – Damenarca 29 – 34. Danemarca a rescris istoria handbalului masculin şi a câştigat al treilea titlu consecutiv, după o finală epică cu Franţa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Danemarca a câştigat finala Campionatului Mondial de hadbal şi a devenit prima naţională din istorie care a câştigat de 3 ori la rând titlul mondial. Danezii şi-au luat, astfel, revanşa după finala olimpică pe care au pierdut-o în faţa francezilor.

Franţa – Damenarca 29 – 34. Danezii au rescris istoria handbalului masculin

Astfel, în urma succesului din finala cu Franţa, Danemarca a ajuns la o serie incredibilă de 28 de meciuri fără înfrângere la Campionatul Mondial. Naţionala de handbal masculin a Danemarcei a câştigat, duminică, la Stockholm, al treilea titlu mondial consecutiv, după ce a învins în finală campioana olimpică en-titre, Franţa.

Danemarca s-a impus în finala CM cu scorul de 34-29 (16-15).

Danezii au cucerit trofeul pentru a treia oară consecutiv, după ediţiile CM din 2019 şi 2021, scrie news.ro.

Reclamă
Reclamă

În urma disputării finalei, Danemarca este calificată la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024, adversara sa Franţa fiind calificată la turneul final în calitate de gazdă.

Tot duminică, în finala pentru medalia de bronz, Spania – Suedia, scor 39-36 (18-22). În semifinale, identice cu cele de la ediţiile din 2011 şi 2021, Danemarca – Spania 26-23 şi Franţa – Suedia 31-26.

Naţionala României nu s-a mai calificat la un turneu final mondial din 2011, când s-a clasat pe locul 19. În calificările pentru ediţia CM din 2023, tricolorii au fost eliminaţi în faza play-off de echipa Macedoniei de Nord, care a încheiat competiţia din Polonia şi Suedia pe locul 27.
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:14
Un nou transfer la Universitatea Craiova! Oltenii, dați de gol înainte să facă anunțul oficial
21:00
Coșmarul continuă pentru Vladislav Blănuță! Românul, autogol la primul meci ca titular în Ucraina
20:36
LIVE SCOREOlympiacos – Pafos 0-0, cu Istvan Kovacs la centru! Echipele de start la Ajax – Inter și Bayern – Chelsea
20:36
VideoJurnal Antena Sport | Românii sunt lei în Anglia
20:33
VideoJurnal Antena Sport | Pirații din Filipine
20:27
“O rușine”. Răzvan Lucescu și jucătorii de la PAOK, “făcuți praf” de suporteri. Ce a strigat galeria
1 VIDEOGabi Tamaş şi Dan Alexa, luaţi cu maşina de poliţie în Asia Express. Ce li s-a putut întâmpla celor doi pe “Drumul Eroilor” 2 Gică Hagi a jucat în Legends Charity Game. “Regele” s-a remarcat imediat în meciul în care au evoluat nume uriaşe 3 Jose Mourinho revine! Îi ia locul antrenorului demis după umilinţa din Champions League 4 Petrolul Ploieşti i-a găsit înlocuitor lui Liviu Ciobotariu! Va reveni pe Ilie Oană după ce îşi va rezilia contractul 5 Marius Şumudică a bătut palma cu noua echipă, după ce a refuzat să revină în Liga 1: “M-am înţeles” 6 Andrei Vlad a reclamat-o pe FCSB la comisii! Suma cerută de fostul jucător al roș-albaștrilor
Citește și