Lotul naţionalei României de handbal masculin pentru meciurile cu Austria şi Ucraina, din preliminariile CE 2024

Valentin Pîrcălabu Publicat: 31 martie 2023, 18:25

Comentarii
Lotul naţionalei României de handbal masculin pentru meciurile cu Austria şi Ucraina, din preliminariile CE 2024

Profimedia

Lotul naţionalei României de handbal masculin pentru meciurile cu Austria şi Ucraina, din preliminariile CE 2024. Federaţia Română de Handbal a anunţat componenţa lotului României pentru ultimele partide din preliminariile CE2024, cu Austria şi Ucraina. Reunirea va avea loc în 20 aprilie, iar antrenorul Xavi Pascual a convocat 22 de jucători.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tricolorii vor juca ultimele două partide din preliminarii în 26 aprilie, pe teren propriu, cu Austria, şi în 30 aprilie, în Germania, cu Ucraina.

Lotul naţionalei României de handbal masculin pentru meciurile cu Austria şi Ucraina

Echipa României se va reuni în 20 aprilie, în următoarea componenţă: portari – Ionuţ Iancu, Dan Vasile, Alexandru Bucătaru; jucători de câmp – Călin Căbuţ, Ante Kuduz,  Javier Humet, Dan Racoţea, Robert Militaru, Tudor Botea, Octavian Bizău, Demis Grigoraş, Cristian Ghiţă, Daniel Stanciuc, Nicuşor Negru, Sabin Constantina, Alexandru Tărîţă, Ionuţ Nistor, Tudor Buguleţ, Gabriel Dumitriu,  Robert Nagy, Vlad Rotaru şi Călin Dedu.

După patru etape în grupa 4, Austria este neînvinsă şi deja calificată la turneul final, iar România se află pe locul 2 (4 puncte), după rezultatele: 26-28 şi 25-17 cu Insulele Feroe, 32-36 cu Austria şi 34-26 cu Ucraina, scrie news.ro.

Din cele 32 de echipe naţionale aflate la startul calificărilor, 20 vor obţine ”biletul” pentru turneul final din 2024, găzduit de Germania, între 10-28 ianuarie. Primele două clasate din cele opt grupe preliminare, plus alte patru echipe de pe locul 3 cu cea mai bună linie de clasament se vor afla între cele 32 de echipe de la turneul final.

Reclamă
Reclamă
Patru echipe sunt calificate direct: gazda Germania, alături de medaliatele din 2022 – Suedia, Spania şi Danemarca. Franţa a obţinut şi ea calificarea, sâmbătă seară, după 30-27 cu Polonia, urmând să evolueze la turneul final pentru a 16-a oară consecutiv.

Naţionala României a participat ultima dată la un turneu final de Campionat European la ediţia din 1996, când s-a clasat pe locul 9 din 12 echipe participante.

Rușine istorică pentru țara noastră! România a fost învinsă de Insulele Feroe la handbal masculin

Naţionala de handbal masculin a României a fost învinsă în actualele preliminarii, în deplasare, de reprezentativa Insulelor Feroe, scor 28-26 (15-9), în al treilea meci din grupa 4 preliminară a Campionatului European din 2024, anunță news.ro. Principalii marcatori tricolori au fost Tărîţă 6 goluri, Kuduz 5, iar de la gazde s-a remarcat Teigum 10.

În retur, România şi-a luat revanşa şi a câştigat cu 25-17.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru meciul dintre Slovacia şi România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:21

De ce se teme Victor Piţurcă dacă Gică Hagi este numit selecţioner: “Este greşită ideea”

22:55

Componentul Generaţiei de Aur, declaraţie surprinzătoare: “Nu l-aş fi pus selecţioner pe Mircea Lucescu”

22:55

Un titular, cu probleme medicale. Zeljko Kopic, detalii şi despre George Puşcaş, după ce a debutat cu gol la Dinamo

22:39

VIDEOFlorida Panthers – New York Rangers 1-3. Dezastru pentru campioana ultimelor două sezoane din NHL!

22:07

Mihai Stoica: “Ce e aia Generația de suflet?!” Critică naţionala şi anunţă cine vine selecţioner

21:59

EXCLUSIVMihai Stoichiţă, ultimele veşti despre Mircea Lucescu: “A vorbit la telefon cu secunzii”

1 Rednic, semnal de alarmă: „Nu știu cum cei din jur nu au văzut asta” Ce a observat la Lucescu în Turcia 2 UPDATEPrimul verdict după ce Mircea Lucescu a fost internat. Anunțul oficial al spitalului 3 “Astăzi voi semna.” Transfer surpriză pentru Bogdan Vătăjelu 4 Ce lovitură dă Barcelona pe piaţa transferurilor! Anunţul făcut de Mundo Deportivo 5 Lui Mircea Lucescu i s-a făcut rău! Două ambulanţe chemate de urgenţă la Mogoşoaia 6 Foto“Nu plătesc taxe” Adrian Mutu a răbufnit după ce a investit 1.5 milioane de euro alături de un român cunoscut!
Citește și