Magdeburg – Kielce 30-29. Magdeburg a câştigat Liga Campionilor la handbal masculin!

Publicat: 18 iunie 2023, 22:01 / Actualizat: 17 iulie 2023, 19:18

Magdeburg a câştigat Liga Campionilor

Handbaliştii de la Magdeburg au ridicat trofeul Ligii Campionilor / Profimediaimages

Magdeburg – Kielce 30-29. Magdeburg a câştigat Liga Campionilor! Echipa de handbal masculin SC Magdeburg a câştigat duminică, la Turneul Final Four de la Koln, trofeul Ligii Campionilor.

SC Magdeburg s-a impus dramatic, cu scorul de 30-29 (13-15, 26-26). Echipa care era cotată cu şanse mici la ridicarea trofeului a reuşit să câştige finala în prelungiri.

Magdeburg a devenit, pentru a patra oară în istoria clubului, campioana Europei. A mai triumfat în 1978, 1981 şi 2002. În schimb, Kielce a pierdut o nouă finală. La fel i se întâmplase în 2022.

În finala mică, deţinătoarea trofeului, FC Barcelona, a învins PSG, scor 37-31 (22-13).

Magdeburg a avut mari emoţii şi în semifinale. A reuşit să o elimine, la aruncări de la 7 metri, pe Barcelona, câştigătoarea ultimelor două ediţii ale competiţiei.

Cele două favorite la trofeu, care au disputat finala mică, au fost învinse, sâmbătă, în semifinale, FC Barcelona de SC Magdeburg (39-40), iar PSG de Kielce (24-25).

În sezonul 2022-2023, campioana Dinamo Bucureşti a atins, în premieră, faza optimilor de finală în Liga Campionilor, iar rezultatele complete sunt: 28-30 şi 33-34 cu SC Magdeburg, 30-33 şi 31-31 cu Veszprem HC, 38-38 şi 30-27 cu GOG, 32-27 şi 23-32 cu FC Porto, 29-35 şi 26-33 cu PSG Handball, 29-28 şi 27-27 cu HC Zagreb, 32-27 şi 28-26 cu Wisla Plock (grupa A, locul 5), 28-41 şi 31-32 cu THW Kiel (optimi).

Dinamo este nominalizată între cele 10 echipe care se luptă pentru 6 wild-card-uri oferite de EHF în sezonul 2023-2024, anunţă news.ro.

Vipers a câştigat, pentru a treia oară la rând, Liga Campionilor la handbal feminin!

Echipa norvegiană Vipers Kristiansand păstrează trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins, în finala Final Four de la Budapesta, FTC Budapesta, scor 28-24 (14-13).

Vipers, care a trecut, în semifinale, de altă echipă maghiară, Gyori Audi ETO KC, cu 37-35 (23-18), a realizat tripla. În finala ediţiei precedente, Vipers o învinsese pe Gyor cu 33-31. Nordicele au devenit doar a doua echipă, după Gyor, care câștigă trofeul de trei ori consecutiv.

În finala mică, Gyor ETO – Team Esbjerg, scor 28-27 (16-9).

0:27 Costel Gâlcă, după înfrângerea cu CFR Cluj: „Trebuie să facem mult mai mult să câştigăm”! Ce a spus despre lupta pentru locul 2 0:10 Tabloul complet al optimilor Campionatului Mondial de snooker. 8 capi de serie sunt out 25
23:58
FCSB e la un punct de titlu, lupta pentru locul 2 devine teribilă! Cum arată acum clasamentul în play-off
25
23:55
Daniel Bîrligea, mesaj pentru Edi Iordănescu după ce a marcat în Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1: „O să dau totul!”
25
23:35
FotoUniversitatea Craiova – CFR Cluj 0-1. Bîrligea a marcat singurul gol al meciului! Oltenii au ratat matematic titlul
25
23:22
Nicolae Dică a spus totul despre conflictul cu Denis Alibec! Ce a declanşat tensiunile dintre ei doi: „A spus că nu e de acord”
25
23:05
„S-a operat ieri” Mihai Stoica, ultimele detalii despre situația lui Vlad Chiricheș. Când va reveni pe teren fundașul de la FCSB
25
22:53
UPDATESorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la WTA Madrid Open! Urmează un duel „stelar” cu Iga Swiatek
25
22:47
FotoOlimpiu Moruțan s-a fotografiat cu tortul pe patul de spital și a oferit prima reacție, după ce a fost operat de ziua lui!
25
22:41
Sorana Cîrstea, după ce s-a calificat în turul 3 la Madrid: „Nu ştiam cum joacă”! Ce a spus „Sori” despre noul ei antrenor