Închide meniul

Norvegia, Franţa, Spania şi Olanda, paşi mari spre sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin

Dan Roșu Publicat: 7 decembrie 2023, 10:00 / Actualizat: 11 decembrie 2023, 17:16

Reclamă
Norvegia, Franţa, Spania şi Olanda, paşi mari spre sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin

Norvegia, Franţa, Spania şi Olanda, paşi mari spre sferturile Campionatului Mondial - Profimedia Images

Norvegia, Franţa, Spania şi Olanda au făcut paşi mari spre sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin. Acestea au debutat cu victorii în grupele principale, miercuri, şi sunt tot mai aproape de calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin care are loc în Danemarca, Norvegia şi Suedia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La Trondheim, în faţa propriilor suporteri, Norvegia a surclasat Angola cu 37-19, într-un meci care a fost marcat de revenirea vedetei Nora Mork, menajată în prima fază din o accidentare. Mork a reuşit să înscris trei goluri din şase aruncări. Vilde Mortensen Ingstad (CSM Bucureşti) a reuşit 4 goluri.

Norvegia, Franţa, Spania şi Olanda, paşi mari spre sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin

Campioana en titre se află la egalitate în grupa a doua principală cu campioana olimpică Franţa, care a dispus de Austria cu 41-27. Cele două favorite se vor califica în sferturi dacă Norvegia va învinge vineri Slovenia. Orlane Kanor (CS Rapid Bucureşti) a înscris 4 goluri pentru ”Les Bleues”.

Situaţia este una similară în Grupa a IV-a principală, la Frederikshavn (Danemarca), dominată de Spania şi Olanda.

Ibericele au reuşit să se impună în faţa Argentinei cu scorul de 30-23, făcând diferenţa în ultimul sfert de oră. Olanda a trecut de Brazilia cu 35-27, dar cea mai mare parte a diferenţei şi-a asigurat-o din prima repriză (18-13). Estavana Polman (CS Rapid) a marcat 4 goluri pentru olandeze. Giulia Guarieiro (Măgura Cisnădie) a reuşit 5 goluri pentru Brazilia, iar Larissa Fais Munhoz Araujo (Dunărea Brăila) a adăugat 3.

Reclamă
Reclamă

Rezultatele de miercuri la Campionatul Mondial

Grupa principală II

  • Norvegia – Angola 37-19
  • Franţa – Austria 41-27
  • Coreea de Sud – Slovenia 27-31

Clasament

  • 1. Norvegia 6 puncte
  • 2. Franţa 6
  • 3. Slovenia 4
  • 4. Austria 2
  • 5. Coreea de Sud 0
  • 6. Angola 0

Grupa a IV-a principală

  • Olanda – Brazilia 35-27
  • Spania – Argentina 30-23
  • Ucraina – Cehia 23-30

Clasament

  • 1. Olanda 6 puncte
  • 2. Spania 6
  • 3. Cehia 4
  • 4. Brazilia 2
  • 5. Argentina 0
  • 6. Ucraina 0

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:08

„Se dădeau trei zile libere”. Mihai Rotaru, reacție savuroasă după ratarea oltenilor din meciul cu FCSB

10:54

VIDEOMax Verstappen, reacție dură după Marele Premiu al Bahrainului: „Totul a mers prost”

10:38

Sorana Cîrstea a coborât, din nou, în clasamentul WTA! Pe ce locuri se află jucătoarele din România

10:22

VIDEOJucătorii lui Olympiacos s-au dezlănțuit, după ce au câștigat titlul în Grecia. Imagini de senzație cu starul echipei

10:06

Ce se întâmplă cu Horațiu Moldovan, după ce Sassuolo a promovat în Serie A. Anunțul italienilor

10:04

„La ce oră joacă PAOK?” Jucătorii lui Răzvan Lucescu au fost făcuţi praf în Grecia, după 1-3 cu Panathinaikos

1 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct” 2 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul 3 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 4 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 5 Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta” 6 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă”
Citește și