România – Croaţia 20-25. Vis spulberat pentru tricolore. Au pierdut la debutul în grupele principale şi rămân fără şanse la medalii!

Iulian Focșăneanu Publicat: 10 decembrie 2020, 15:53

Zuma Press / Petter Arvidson via Hepta

Cristina Neagu poate face un nou meci mare în tricoul României

România a început perfect meciul şi a condus cu 8-4. A urmat o perioadă de aproape 9 minute în care nu a marcat niciun gol şi i-a permis Croaţiei să întoarcă scorul. Revelaţia acestei ediţii a turneului final a condus cu 14-10 la pauză şi a continuat să domine în actul secund.

Eliza Buceschi s-a remarcat în repriza a doua, dar nu a fost suficient. Croaţia s-a impus cu 25-20 şi este cu un pas în semifinale. În schimb, România a rămas fără punct în grupele principale şi nu mai are şanse la medalii.

LIVE TEXT CROAŢIA – ROMÂNIA

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 25-20: Adversarele înscriu printr-o "aeriană" şi stabilesc rezultatul final. România pierde la o diferenţă de cinci goluri şi a ieşit din cursa pentru medalii!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 23-20: Încă un gol pentru Buceschi

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 23-19: Eliza Buceschi a puncat din nou de la 7 metri

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 23-18: Polocoşer a marcat, dar croatele conduc la o diferenţă uriaşă

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 21-17: Ratări uriaşe ale fetelor lui Bogdan Burcea. Adversarele nu ne-au iertat şi şi-au refăcut avantajul de patru goluri

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 19-17: Un nou gol marcat de Eliza Buceschi. Antrenorul Croaţiei a cerut time-out

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 19-16: Eliza Buceschi reduce din avantaj de la 7 metri. Mai avem 15 minute în care să evităm înfrângerea

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 18-15: Lorena Ostase a înscris pentru a treia oară în această seară. Începem să sperăm din nou!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 18-14: Cristina Neagu a marcat din nou, dar tricolorele rămân departe pe tabelă!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 17-13: Eliza Buceschi a transformat în gol o aruncare de la 7 metri!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 17-12: Au punctat Laura Popa şi Cristina Neagu, dar se menţine avansul de cinci goluri al adversarelor

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 15-10: A început repriza secundă. Din păcate, tot croatele au început mai bine şi au înscris în inferioritate!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 14-10: Final de primă repriză!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 14-10: Cristina Neagu a marcat pentru a patra oară din şase aruncări. Continuăm să sperăm!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 12-9: Croaţia şi-a refăcut avantajul de trei goluri. Din păcate, Cristina Neagu a ratat o aruncare de la 7 metri

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 11-9: Laslo a reuşit să încheie seria de vis a adversarelor

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 11-8: Nu ne revenim. Un nou gol reuşit de Croaţia. Avem mai bine de şapte minute fără gol marcat

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 10-8: Ce răsturnare de scor! Şase goluri la rând are Croaţiei. Nu am mai marcat de cinci minute!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 8-8: Apărarea noastră a avut o nouă eroare şi le-a permis croatelor să restabilească egalitatea

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 7-8: Adversarele tricolorelor au avut o serie surprinzătoare şi au înscris trei goluri la rând. Bogdan Burcea a cerut time-out!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 4-8: Polocoşer a mai punctat o dată şi avem patru goluri avans!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 3-7: Anca Polocoşer a marcat primul gol de la acest Campionat European!

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 3-6: Gol superb Ostase! A înscris cu o aruncare spectaculoasă! Ne-am distanţat pe tabelă

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 3-5: A marcat şi Ostase, iar Denisa Dedu se descurcă excelent între buturi. A reuşit patru parade de senzaţie în primele 12 minute

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 2-4: Starul tricolorelor este de neoprit. Cristina Neagu a punctat şi de la 7 metri! Adversarele au primit şi o eliminare de 2 minute

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 1-3: Start ideal pentru Cristina Neagu. A marcat din nou în poarta Croaţiei

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 1-2: Naţionala nostră a trecut la conducere, după reuşita Soniei Seraficeanu

UPDATE CROAŢIA – ROMÂNIA 1-1:  Cristina Neagu a înscris primul gol al tricolorelor

UPDATE: A început meciul!

Cristina Neagu şi coechipierele ei sunt nevoite să se impună în faţa revelaţiei acestui turneu final. România a obţinut un singur succes până acum, cu Polonia (28-24), dar porneşte fără punct în această fază a competiţiei.

Reprezentativa noastră ocupă ultima poziţie (6) iar, pentru a spera la o calificare în semifinale, trebuie să se claseze pe unul dintre primele două locuri. Croaţia şi Norvegia au deja 4 puncte!

"Întâlnim adversari de calibru, astfel că datoria noastră este să încercăm să obținem puncte. Ne dorim să debutăm cu victorie în grupa principală! Croația este o echipă neînvinsă, cu moral foarte bun. Vom încerca să speculăm la maximum minusurile lor.

Nu am venit pregătiți așa cum trebuia, dar fetele s-au mobilizat. Croația este o echipă de luptătoare şi fac foarte bine ceea ce fac. Cristina Neagu va juca atât cât va putea, trebuie susținută, ar trebui să ne bucure că e aici. Jucătoarele mari apar în meciurile mari", a declarat Bogdan Burcea la conferinţa de presă.

Programul României în grupa principală II

23
23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”